Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mozaika przedstawiająca Bachusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika przedstawiająca Bachusa
Mozaika przedstawiająca Bachusa

Mozaika przedstawiająca Bachusa; datowana na III wiek n.e. Znalezisko z okolic via Flaminia w Rzymie. Obecnie w muzeum Palazzo Massimo alle Terme.

Mozaiki z III wieku niekoniecznie są najwyższej jakości. Trzeci wiek to już okres niepokojów w cesarstwie, a także moment pojawienia się pierwszych sygnałów zmiany panującej estetyki. Ogólna zmiana gustów (choć trudno niekiedy oprzeć się wrażeniu, że także obniżenie umiejętności artystów) wiązała się także z mniejszym przywiązaniem do detalu i realizmu w sztuce. Widać to szczególnie na tej mozaice – niby kontynuuje ona dotychczasowe motywy pogańskie, ale twarz Bachusa nie wyraża już tej radości życia, beztroski, niefrasobliwości i alkoholowego upojenia. Przeciwnie – bóg wydaje się dziwnie zatroskany i smutny. Jakże odmienny to wizerunek od tych, które dominowały w sztuce jeszcze w II wieku n.e.! Aż chciałoby się powiedzieć, że ten Bachus zapowiada późniejsze poważne wizerunki chrześcijańskich świętych, które miały zdominować Wieczne Miasto w kolejnych wiekach.

Mnie jednak najbardziej fascynuje motyw falującej tkaniny, który otacza twarz Bachusa. Może jestem w błędzie, ale wydaje mi się, że to dosyć rzadki wzór

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów