Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mozaika przedstawiająca Bachusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika przedstawiająca Bachusa
Mozaika przedstawiająca Bachusa

Mozaika przedstawiająca Bachusa; datowana na III wiek n.e. Znalezisko z okolic via Flaminia w Rzymie. Obecnie w muzeum Palazzo Massimo alle Terme.

Mozaiki z III wieku niekoniecznie są najwyższej jakości. Trzeci wiek to już okres niepokojów w cesarstwie, a także moment pojawienia się pierwszych sygnałów zmiany panującej estetyki. Ogólna zmiana gustów (choć trudno niekiedy oprzeć się wrażeniu, że także obniżenie umiejętności artystów) wiązała się także z mniejszym przywiązaniem do detalu i realizmu w sztuce. Widać to szczególnie na tej mozaice – niby kontynuuje ona dotychczasowe motywy pogańskie, ale twarz Bachusa nie wyraża już tej radości życia, beztroski, niefrasobliwości i alkoholowego upojenia. Przeciwnie – bóg wydaje się dziwnie zatroskany i smutny. Jakże odmienny to wizerunek od tych, które dominowały w sztuce jeszcze w II wieku n.e.! Aż chciałoby się powiedzieć, że ten Bachus zapowiada późniejsze poważne wizerunki chrześcijańskich świętych, które miały zdominować Wieczne Miasto w kolejnych wiekach.

Mnie jednak najbardziej fascynuje motyw falującej tkaniny, który otacza twarz Bachusa. Może jestem w błędzie, ale wydaje mi się, że to dosyć rzadki wzór

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów