Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Najlepsi procarze pochodzili z Balearów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Najlepsi procarze pochodzili z Balearów
Najlepsi procarze pochodzili z Balearów

Najlepsi procarze pochodzili z Balearów, gdzie matki kazały swoim synom strzelać z proc do talerzy z jedzeniem. Młodzi chłopcy jedli dopiero wówczas, kiedy trafili w cel.

Na Balearach sposób walki przekształcił się z czasem w dyscyplinę sportową. Aż do podboju wysp, mieszkańcy do walki używali procy, jako swojej najważniejszej broni. Proca tworzona była z włókien roślinnych, zwierzęcych ścięgien lub końskiego włosia. Pociski stworzone z kamienia zwykle ważyły 0,5 kilograma. Strabon i Diodor Sycylijczyk – greccy historycy – pisali, że wojownicy nosili ze sobą po trzy proce. Procarze w walce pierwsi wybiegali przed szereg i ostrzeliwali przeciwnika. Po nich atakowała ciężka piechota.

Hannibal niezwykle cenił sobie balearską artylerię. Na wyprawę, w czasie drugiej wojny punickiej z Rzymem w 218 roku p.n.e., przez Alpy przeprawiał się z 37 słoniami bojowymi i około 2000 procarzy. O tym jak walczyli przeczytać możemy w eposie „Punica Siliusa Italicusa”. O procarzach zapomniano w okresie Pax Romana.

Źródła wykorzystane
  • Flawius Vegetius Renatus, O sztuce wojskowej
  • Majorka, Wydawnictwo Baedeker, 2012

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów