Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Najwcześniejsze wierzenia rzymskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Triada kapitolińska
Triada kapitolińska

Pierwotnie rzymska religia była animistyczna i abstrakcyjna. Dopiero wpływy etruskie, w okresie królestwa, spowodowały że bóstwa rzymskie zyskały formę antropomorficzną. Od Etrusków przyjęto także zwyczaj stawiania świątyń. Na Kapitolu powstał przybytek, w którym znalazły się posągi trzech najważniejszych bóstw etruskich: Tinii – identyfikowany z Jowiszem, Uni – z Junoną i Minerwy. Wspomniane bóstwa utworzyły tzw. triadę kapitolińską, zastępując triadę latyńską: Jowisza, Marsa i Kwiryna.

Generalnie antyczni Rzymianie uważali, że każdy obszar ich działalności jest przepełniony dobrym i złymi duchami, które należy przebłagać darami i ofiarami. Do bogów odnoszono się z lękiem, a pobożność (pietas) polegała głównie na przestrzeganiu rytuałów i wszelkich przepisów kultowych. Wszelkie uchybienia lub niedopatrzenia miały się spotkać z surową karą ze strony bóstw.

Jako społeczeństwo rolnicze, antyczni Rzymianie stworzyli niezwykle wielką liczbę bóstw opiekujących się przyrodą i nadzorujących nawet najmniejszy proces uprawy roli. I tak na przykład przy uprawie modlono się do Vervactora, Redaratora i Obaratora. W czasie mierzwienia pola składano ofiary Serculiniusowi, w czasie siania – Saturnusowi, podczas wykłuwania zboża – bogini Seji, a w okresie wschodzenia plonów – bogini Segetii. Zboże dojrzewało za sprawą Lacturnusa, a kwitło dzięki Florze; żniwa były z kolei domeną Messis. Rzymianie także mieli swoich opiekunów przed wszelkimi przeciwnościami. Przed chwastami chronił ich Runcinator, a przed rdzą zbożową – bóstwo Robigo.

Źródła wykorzystane
  • Kazimierz Kumaniecki, Historia kultury starożytnej Grecji i Rzymu, Warszawa 1969

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów