Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Najwcześniejsze wierzenia rzymskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Triada kapitolińska
Triada kapitolińska

Pierwotnie rzymska religia była animistyczna i abstrakcyjna. Dopiero wpływy etruskie, w okresie królestwa, spowodowały że bóstwa rzymskie zyskały formę antropomorficzną. Od Etrusków przyjęto także zwyczaj stawiania świątyń. Na Kapitolu powstał przybytek, w którym znalazły się posągi trzech najważniejszych bóstw etruskich: Tinii – identyfikowany z Jowiszem, Uni – z Junoną i Minerwy. Wspomniane bóstwa utworzyły tzw. triadę kapitolińską, zastępując triadę latyńską: Jowisza, Marsa i Kwiryna.

Generalnie antyczni Rzymianie uważali, że każdy obszar ich działalności jest przepełniony dobrym i złymi duchami, które należy przebłagać darami i ofiarami. Do bogów odnoszono się z lękiem, a pobożność (pietas) polegała głównie na przestrzeganiu rytuałów i wszelkich przepisów kultowych. Wszelkie uchybienia lub niedopatrzenia miały się spotkać z surową karą ze strony bóstw.

Jako społeczeństwo rolnicze, antyczni Rzymianie stworzyli niezwykle wielką liczbę bóstw opiekujących się przyrodą i nadzorujących nawet najmniejszy proces uprawy roli. I tak na przykład przy uprawie modlono się do Vervactora, Redaratora i Obaratora. W czasie mierzwienia pola składano ofiary Serculiniusowi, w czasie siania – Saturnusowi, podczas wykłuwania zboża – bogini Seji, a w okresie wschodzenia plonów – bogini Segetii. Zboże dojrzewało za sprawą Lacturnusa, a kwitło dzięki Florze; żniwa były z kolei domeną Messis. Rzymianie także mieli swoich opiekunów przed wszelkimi przeciwnościami. Przed chwastami chronił ich Runcinator, a przed rdzą zbożową – bóstwo Robigo.

Źródła wykorzystane
  • Kazimierz Kumaniecki, Historia kultury starożytnej Grecji i Rzymu, Warszawa 1969

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów