Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nocniki w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nocniki w antycznym Rzymie
Nocniki w antycznym Rzymie

Nocniki w antycznym Rzymie nie były przeznaczone jednakowo dla obu płci. Zarówno kobiety jak i mężczyźni posiadali własne wersje: płeć piękna wykorzystywała scaphium, kiedy gentlemani matella. Większe nocniki stawiane na ulicach były dla mężczyzn, których mocz był następnie zbierany i sprzedawany. Mocz wykorzystywali fullones, czyli współcześni folusznicy do czyszczenia tkanin. 

Na zdjęciu nocnik rzymski znaleziony w Pompejach. Warto odnotować specjalne „kołnierze”, które pozwalały usiąść w trakcie oddawania moczu.

Źródła wykorzystane
  • Connolly Peter, Dodge Hazel, Antyczne Miasta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów