Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nocniki w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nocniki w antycznym Rzymie
Nocniki w antycznym Rzymie

Nocniki w antycznym Rzymie nie były przeznaczone jednakowo dla obu płci. Zarówno kobiety jak i mężczyźni posiadali własne wersje: płeć piękna wykorzystywała scaphium, kiedy gentlemani matella. Większe nocniki stawiane na ulicach były dla mężczyzn, których mocz był następnie zbierany i sprzedawany. Mocz wykorzystywali fullones, czyli współcześni folusznicy do czyszczenia tkanin. 

Na zdjęciu nocnik rzymski znaleziony w Pompejach. Warto odnotować specjalne „kołnierze”, które pozwalały usiąść w trakcie oddawania moczu.

Źródła wykorzystane
  • Connolly Peter, Dodge Hazel, Antyczne Miasta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów