Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odznaczenia rzymskie – falery

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Srebrne falery znalezione w okolicach zamku Lauersfort (zachodnie Niemcy)
Srebrne falery znalezione w okolicach zamku Lauersfort (zachodnie Niemcy) | Zdjęcie: romanlegions.info

Za okazane w walce męstwo i dobre wykonywanie wszelkich obowiązków żołnierze rzymscy mogli otrzymać tzw. falerę (phalera; l.mn. phalerae), czyli swego rodzaju medal lub odznaczenie, które następnie nosili przywiązane skórzanymi paskami powyżej klatki piersiowej.

Phalera miało formę dysku i wykonane było najczęściej z brązu, a pokryte było srebrem lub złotem. Medale były często zdobione wizerunkami cesarzy, bóstw lub postaci z mitologii: Jowisza, Marsa, Meduzy czy Sol. Tego typu odznaczenie mógł otrzymać także cały oddział; wówczas phalera mocowane było do sztandaru jednostki. Żołnierz, który został odznaczony falerem określany był jako phaleratus.

Rzymscy żołnierze nosili swoje odznaczenia raczej jedynie w trakcie ceremonii i oficjalnych pokazów; w czasie walk phalerae nosili centurioni, aby inspirować i utrzymać porządek w formacji.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów