Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Oktawian August jako najwyższy kapłan

Oktawian August jako najwyższy kapłan
Oktawian August jako najwyższy kapłan

Rzeźba przedstawia cesarza Oktawiana Augusta w stroju Pontifexa Maximus (najwyższego kapłana). Ubrany jest w togę i ma zasłoniętą głowę. Jego stopy obute są w calcei patricii (buty noszone przez wyższą warstwę społeczeństwa rzymskiego). Przy nodze znajduje się pojemnik (capsa) na oficjalne dokumenty. Prawe ramię princepsa wskazuje, że jest on w trakcie składania ofiary, trzymania ofiarnego kielicha (patera), gotowego do libacji.

Urząd najwyższego kapłana pozostawał cesarską prerogatywą aż do IV wieku n.e., był częścią realizowanego przez Oktawiana programu społeczno – politycznego, który wprowadzał także kult Genius Augusti.

Posąg prawdopodobnie powstał pod koniec I wieku p.n.e.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów