Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Oktawian August jako najwyższy kapłan

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Oktawian August jako najwyższy kapłan
Oktawian August jako najwyższy kapłan

Rzeźba przedstawia cesarza Oktawiana Augusta w stroju Pontifexa Maximus (najwyższego kapłana). Ubrany jest w togę i ma zasłoniętą głowę. Jego stopy obute są w calcei patricii (buty noszone przez wyższą warstwę społeczeństwa rzymskiego). Przy nodze znajduje się pojemnik (capsa) na oficjalne dokumenty. Prawe ramię princepsa wskazuje, że jest on w trakcie składania ofiary, trzymania ofiarnego kielicha (patera), gotowego do libacji.

Urząd najwyższego kapłana pozostawał cesarską prerogatywą aż do IV wieku n.e., był częścią realizowanego przez Oktawiana programu społeczno – politycznego, który wprowadzał także kult Genius Augusti.

Posąg prawdopodobnie powstał pod koniec I wieku p.n.e.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów