Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Opinia Cycerona na temat kunsztu oratorskiego Sertoriusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

Marek Tulliusz Cyceron w swoim dziele „Brutus” opisuje wielu znakomitych rzymskich mówców. Jego opinie są wyjątkowo cenne dla historyków i badaczy, ponieważ pozwalają zgłębić epokę i wydarzenia tamtego okresu.

Jedna z tych opinii nie jest jednak szczególnie pochlebna. Dotyczy ona Kwintusa Sertoriusza, rzymskiego dowódcy i polityka, który padł ofiarą konfliktu pomiędzy Mariuszem a Sullą. Popierając pierwszego z wymienionych polityków, Sertoriusz musiał salwować się ucieczką do Hiszpanii, gdzie prowadził otwartą rebelię przeciwko rzymskiemu senatowi. Aż do swej tragicznej śmierci (został zasztyletowany przez własnych oficerów) nie uznał rządów Sulli i jego popleczników w Rzymie.

Cyceron nie był zbyt przyjazny wobec Sertoriusza, gdyż umieścił w swoim dziele taką oto opinię:

Ze wszystkich nieokrzesanych mówców, napuszonych deklamatorów, jakich znałem, mogę dodać prowincjuszy, najbardziej szorstkim i prostym w swoim stylu był Kwintus Sertoriusz.

Zastanawiać może fakt, gdzie i kiedy Marek Tulliusz Cyceron mógł usłyszeć Sertoriusza.

Zapewne Cyceron mógł go usłyszeć, gdy był bardzo młody, być może był jeszcze dzieckiem. Na pewno miało to miejsce zanim koleje losu rzuciły Sertoriusza do Hiszpanii i uczyniły z niego wroga republiki.

Autor: Joanna Morgan
Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Brutus

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów