Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Orzeł u stóp cesarza Klaudiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Orzeł u stóp cesarza Klaudiusza
Orzeł u stóp cesarza Klaudiusza | Zdjęcie: Emperors of Rome

Detal z rzeźby rzymskiej, ukazujący orła wpatrzonego w cesarza Klaudiusza (panował 41-54 n.e.). Cały pomnik miał na celu ukazanie cesarza jako Jowisza – boga bogów.

Cały obiekt został znaleziony w Lanuvium (w niedalekiej odległości od Rzymu na południowy-wschód). Cesarz ukazany został z koroną z liści dębu (dąb był świętym drzewem Jowisza) na głowie, berłem w lewej ręce i orłem u stóp – świętym ptakiem Rzymian. W prawej ręce zrekonstruowano paterę, jednak zapewne Klaudiusz trzymał piorun.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów