Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Orzeł u stóp cesarza Klaudiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Orzeł u stóp cesarza Klaudiusza
Orzeł u stóp cesarza Klaudiusza | Zdjęcie: Emperors of Rome

Detal z rzeźby rzymskiej, ukazujący orła wpatrzonego w cesarza Klaudiusza (panował 41-54 n.e.). Cały pomnik miał na celu ukazanie cesarza jako Jowisza – boga bogów.

Cały obiekt został znaleziony w Lanuvium (w niedalekiej odległości od Rzymu na południowy-wschód). Cesarz ukazany został z koroną z liści dębu (dąb był świętym drzewem Jowisza) na głowie, berłem w lewej ręce i orłem u stóp – świętym ptakiem Rzymian. W prawej ręce zrekonstruowano paterę, jednak zapewne Klaudiusz trzymał piorun.

Rzeźba cesarza Klaudiusza

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów