Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Orzeł wykonany z trzech tysięcy rzymskich monet

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Orzeł wykonany z trzech tysięcy rzymskich monet
Orzeł wykonany z trzech tysięcy rzymskich monet

Orzeł wykonany z trzech tysięcy rzymskich monet, które wydobyto w jednym z fortów na linii muru Hadriana.

W roku 1867 górnicy wydobywający ołów natrafili na studnię w rzymskim forcie Carrawburgh (hrabstwo Northumberland w Anglii). Na polecenie Johna Claytona zorganizowano poszerzone wykopaliska, które wydobyły z dna studni, na powierzchnię, 13 tysięcy monet, 22 ołtarze, wazony, palniki do kadzidła, perły czy broszki rzymskie. Obiekty te zostały złożone w ofierze rzymsko-brytyjskiej bogini studni i źródeł – Coventina.

Większość monet zostało przekazanych British Museum, jednak 3 tysiące z nich wykorzystano do wytopienia i wyprodukowania orła z brązu. Ten obiekt Clayton podarował swojemu przyjacielowi i antykwariuszowi – Johnowi Collingwood-Bruce’owi.

Źródła wykorzystane
  • Bronze Roman eagle lands back at Hadrian's Wall treasure display, "The Journal", 27 marca 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów