Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwsza wizyta legatów aleksandryjskich w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ptolemeusz II Filadelfos, inicjator pierwszych kontaktów ptolemejsko-rzymskich
Ptolemeusz II Filadelfos, inicjator pierwszych kontaktów ptolemejsko-rzymskich

Wspólna historia Rzymu i Egiptu kojarzy się przede wszystkim z okresem późnej Republiki, kiedy to Kleopatra związała się z Cezarem, później zaś Markiem Antoniuszem. Moment, w którym Egipt zostaje wcielony do struktur rzymskiej administracji też jest dość często omawiany. Rzadko jednak wspomina się o pierwszym kontakcie między Rzymem a Egiptem. Trudno bezgranicznie zaufać źródłom, które spisane zostały na wiele lat po nawiązaniu oficjalnej, bliższej znajomości między Rzymem a panującymi w Egipcie Ptolemeuszami.

Jako pierwszy wspomina o tym Tytus Liwiusz:

Zostało zawarte przymierze z Ptolemeuszem, królem Egiptu.

Titus Livius, Periochae, XIV, tłum. własne

Fragment ten nie pochodzi jednak z księgi Dziejów, która zachowałaby się całkowicie. Prawdopodobnie Liwiusz w zaginionych fragmentach pisał na ten temat nieco więcej, ponieważ uważa się, że późniejsi autorzy opisując to wydarzenie korzystali właśnie z jego przekazu. Od piszącego w IV wieku n.e. Eutropiusza zachował się nieco obszerniejszy przekaz:

Za konsulatu G. Fabiusza Licyniusza i G. Klaudiusza Kaniny (w roku 461 od założenia miasta) do Rzymu przybyli wysłani przez Ptolemeusza legaci z Aleksandrii i otrzymali od Rzymian przyjaźń, o którą się ubiegali.

Eutropius, Breviarium ab Urbe condita, II 15, tłum. własne

Dzięki Eutropiuszowi (II w. n.e.) możemy datować nawiązania stosunków ptolemejsko-rzymskich na rok 273 p.n.e. Według jego przekazu to Ptolemeusz wykonał pierwszy krok w tę stronę, kierując do Rzymu swoich wysłanników z Aleksandrii. Jakie jednak były powody? To z kolei przedstawia Kasjusz Dion w Historii rzymskiej w następujący sposób:

Król Egiptu, Ptolemeusz z przydomkiem Filadelf, dowiedział się o niepowodzeniach Pyrrusa i wzrastającej potędze Rzymian. Posłał więc im dary i zawarł umowę. Rzymianie ucieszyli się, że ceni ich władca mieszkający bardzo daleko, i ze swej strony wyprawili do niego posłów. Ci otrzymali od króla wspaniałe dary i ofiarowali je do skarbca państwowego. Ale nie przyjęto ich.

Kasjusz Dion, Historia rzymska, X 41, tłum. W. Madyda.

Kasjusz Dion łączy więc nawiązanie tych kontaktów ze wzrostem znaczenia Rzymu na arenie międzynarodowej. Pokonanie Pyrrusa było sygnałem, że ekspansja rzymska może wyjść poza Półwysep Apeniński. Trudno doszukiwać się w tych krótkich relacjach konkretnych powodów, dla których Egipt mógł chcieć nawiązać bliższy kontakt z Rzymem. Ptolemeusze w tym czasie zaangażowani byli chociażby w spór z Antiochem III, a Rzym w porównaniu z nim nie stanowił w oczach władców hellenistycznych jakiejś specjalnie liczącej się siły. Na Ptolemeuszu wrażenie natomiast mogło zrobić pokonanie Pyrrusa, który był dobrze znany w świecie. Być może w tym nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z obcym państwem nie kryją się głębsze motywacje. Ptolemeusz II podejmował wiele tego rodzaju działań, utrzymywał kontakty nawet z Indiami. Inną hipotezą są motywacje czysto ekonomiczne. Być może celem Ptolemeuszy było znalezienie kolejnego partnera handlowego, brak jednak na ten temat jakichkolwiek informacji źródłowych z III wieku p.n.e.

Jest rzeczą wątpliwą, aby w tym czasie został zawarty jakiś traktat o mocy prawnej. Już same słowa występujące w źródłach, takie jak: societas – układ/przymierze (u Liwiusza, a raczej przez twórcę streszczeń jego księgi) i amicitia – przyjaźń (u Eutropiusza) mogą wywoływać wątpliwości co do charakteru zapoczątkowanej relacji. Rok 273 p.n.e. uznawany jest więc za pierwsze nawiązanie relacji na linii Ptolemeusze-Rzym. Wizyta aleksandryjskich legatów wskazuje na zainicjowanie tego przedsięwzięcia ze strony Egiptu. Nie pozostała ona bez odpowiedzi, bowiem Rzym później skierował swoich wysłanników do Aleksandrii.

Autor: Aneta Bąk
Źródła wykorzystane
  • R. Westall, Rome and ptolemaic Egypt: initial contacts [w:] Aegyptiaca et Coptica. Studi in onore di Sergio Pernigotti, red. P. Buzi, D. Picchi, M. Zecchi, Oxford 2011.
  • Eutropius, Breviarium ab Urbe condita, II, online: https://www.thelatinlibrary.com/eutropius/eutropius2.shtml [dostęp: 2 VI 2020]
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska t. 1, przeł. i oprac. W. Madyda, Wrocław – Warszawa – Kraków 1967.
  • Titus Livius, Periochae, XIV, online: https://www.thelatinlibrary.com/livy/liv.per14.shtml [dostęp: 2 VI 2020]
  • Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ptolemy_II_MAN_Napoli_Inv5600.jpg

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów