Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwszy cesarz plebejusz

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pertynaks
Pertynaks

Pertynaks był pierwszym cesarzem (1 stycznia 193 – 28 marca 193 n.e.) mającym korzenie plebejskie. Był synem wyzwoleńca handlującego drewnem. Zrobił karierę w armii, gdzie był dowódcą wojskowym. 

Jako centurion, a później dowódca kohorty odznaczył się w walkach z Partami w Syrii. Następnie walczył w Brytanii oraz nad Dunajem w czasie wojen z barbarzyńskimi Markomanami. Jego talent i zasługi docenił cesarz Marek Aureliusz mianując go konsulem.

Następnie był namiestnikiem kilku prowincji, po czym został prefektem Rzymu. Dzień po zamordowaniu Kommodusa (1 stycznia 193 roku n.e.) został obwołany cesarzem, ale jego panowanie było krótkie, gdyż już dnia 28 marca 193 roku n.e. również on został zamordowany przez gwardię pretoriańską. Pomimo krótkiego panowania uważa się, że był rozsądnym władcą.

Biografia Pertynaksa

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów