Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Corvus – rzymska metoda na walkę na morzu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Corvus rzymski pomost abordażowy
Corvus - rzymski pomost abordażowy

Podstawowym sposobem ataku floty rzymskiej był abordaż. Jako, że Rzym rozwinął swoją potęgę w oparciu o armię lądową, walki na morzu przez długi czas stanowiły problem, a brak umiejętności często prowadził do porażek. Rozwiązaniem stał się „kruk” (corvus), czyli rampa wyposażona w dwa lub jeden kolec (przypominające dziób ptaka; stąd nazwa), służąca do abordażu. Pozwalała ona na wprowadzenie taktyki szybkiego doskoczenia do przeciwnika i wykorzystania siły piechoty na morzu.

Antyczni Rzymianie styczność z walką na morzu mieli po raz pierwszy – na większą skalę – w czasie I wojny punickiej (264-241 p.n.e.). Mimo budowy jednostek na bazie pochwyconego kartagińskiego statku, wciąż technika budowy statków Rzymian i ich sprzymierzeńców była daleka od kunsztu kartagińskiego. Co więcej, umiejętności wioślarzy oraz kadry oficerskiej z Kartaginy i zaciągniętych najemników przewyższały rywala.

Nieciekawa sytuacja w jakiej znalazła się flota morska Rzymian i początkowe jej porażki zmusiły do poszukiwania nowej metody walki. Nie znamy pomysłodawcy wykorzystania pomostu abordażowego. Adrian Goldsworthy sugeruje, że mógł to być Sycylijczyk lub młody Archimedes; brak jednak informacji o imieniu wynalazcy każe sądzić, że Rzymianie nie chcieli dzielić się sukcesem.

Łacińska nazwa corvus nie pojawia się w źródłach antycznych i powstała później bazując zapewne na greckiej nazwie Polibiusza – corax. Corvus miał ok. 11 metrów długości i 1,2 szerokości. Po obu stronach była wysoka do kolan balustrada. Pomost był przymocowany do znajdującego się po środku słupa o wysokości ponad 7 metrów. Do obracania pomostu stosowano liny i krążki, które pozwalały opuścić pomost na lewą lub prawą stronę oraz do przodu.

Po raz pierwszy corvus został zastosowany w 260 roku p.n.e., podczas bitwy koło przylądka Mylae. Dowódcy kartagińscy ufni w swe zdolności nawigacyjne, których brakowało powolnej i niedoświadczonej flocie rzymskiej, zlekceważyli tajemnicze konstrukcje wznoszące się na nieprzyjacielskich okrętach. Rychło jednak ich pewność siebie zamieniła się w przerażenie, gdy pomosty opadały przytrzymując łącznie trzydzieści jednostek Punijczyków, a dominujące swą liczebnością rzymskie wojska okrętowe uczyniły z walki morskiej bitwę lądową. Kartagina poniosła klęskę i według różnych źródeł straciła od 30 do 50 statków.

Źródła wykorzystane
  • Corvus, "Livius.org"
  • Goldsworthy Adrian, The Fall of Carthage, 2004
  • Goldsworthy Adrian, The Roman Army at War: 100 BC-AD 200
  • Polibiusz, Dzieje

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów