Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Powód wojny z Tarentem

Obol z Tarentu
Obol z Tarentu z ok. 280-228 p.n.e. | Zdjęcie: Baldwin's

W roku 282 p.n.e. Republika Rzymska została poproszona o interwencję w sprawie miasta greckiego Turioj1, które było najeżdżane przez Lukanów i Brucjów. Kiedy Rzymianie wpłynęli do zatoki Tarentu (Tarentum), ci uznali to za złamania wzajemnego porozumienia o niewpływaniu rzymskich statków do zatoki.

Tarent szybko zareagował i zniszczył rzymskie statki, zaatakował Turioj oraz wziął w niewolę rzymskich obywateli.

W sprawie prowadzenia negocjacji do Tarentu wysłany został poseł rzymski Lucjusz Postumiusz Megellus (ok. 345 – ok. 260 p.n.e.), były konsul z 305 roku p.n.e. Miał się on domagać uwolnienia pojmanych Rzymian i wydania Tarentejczyków, którzy dokonali napaści. Żądania Rzymianina zostały jednak odrzucone, a on sam znieważony przez niejakiego Filonidesa poprzez oblanie moczem i zniszczenie jego togi oraz wyśmianie jego greki. Rzymianin miał rzec do rozbawionego tłumu a propos swojego ubrania:

Wypierzecie je strumieniem krwi, skoro znajdujecie upodobanie w takich błazeństwach.

Postumiusz zanieczyszczenia nie usunął aż do powrotu do Rzymu, gdzie na wieść o potraktowaniu posła zdecydowano się wypowiedzieć Tarentowi wojnę roku 282 p.n.e., co spowodowało także wojnę z Pyrrusem.

Przypisy
  1. W mniej więcej roku 286 p.n.e. Turioj poprosiło o rzymską protekcję w regionie. Ta decyzja nie spodobała się Tarentowi, który uznał że Grecy mieszkający w mieście wolą wsparcie od Rzymian niżeli od innych Greków. Co więcej, Tarent wyraźnie dostrzegał dążenia Rzymu ku hegemonii na Półwyspie.
Źródła wykorzystane
  • Appian z Aleksandrii, Historia Rzymska, III 7

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów