Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Próżny Cyceron

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron - homo novus
Cyceron - homo novus

Cyceron po dziś dzień jawi się nam jako wzór idealnego polityka, prawnika i mówcy, stojącego w obronie ojczyzny oraz swoich klientów. Wykrycie spisku Katyliny pod koniec lat 60. I wieku p.n.e. przyniosło Cyceronowi olbrzymią chwałę i splendor, która doprowadziła go jednak do żałosnej próżności.

Uratowanie Rzymu przed zniszczeniem i krwawą rewolucją spowodowały, że Cyceron otrzymał tytuł pater patriae, czyli „ojca ojczyzny” – jeden z najbardziej zaszczytnych tytułów jakie można było otrzymać w antycznym Rzymie. Lud i elita rzymska uznały go za wybawiciela i bohatera ojczyzny. Cała ta gloryfikacja dowiodła jednak, że Cyceron nie był do końca tak wspaniały jak się nam to wydawało.

Wiemy m.in., że Cyceron próbował nakłonić jednego z zaprzyjaźnionych historyków – Lucjusza Lukcejusza – do opisania wydarzeń ze sprzysiężenia Katyliny i ukazanie Cycerona w korzystnym świetle. Dowód na to podaje nam sam Cyceron w jednym ze swoich listów, gdzie pisze: „Pałam niewiarygodnym, lecz, jak sądzę nie nagannym pragnieniem aby imię moje zajaśniało i wsławiło się dzięki twej twórczości pisarskiej”. Co więcej, Cyceron chciał także, aby pewien grecki poeta, w zamian za reprezentowanie jego osoby w sądach, napisał pochwalną epopeję na jego cześć.

Warto odnotować, że tę czystą próżność Cycerona wyśmiewali już starożytni. Podobno wielki mówca, jeszcze długo po śmierci Katyliny, przechwalał się i podkreślał swoje zasługi dla dobra ojczyzny. Do naszych czasów przetrwał fragment poematu, który Cyceron napisał dla uczczenia swojego konsulatu. Nie przetrwał on w całości, jednak dzięki wielu kopiom, część tekstu jest znana, m.in. O fortunatam natam me consule Romam, czyli „O, jak Rzym szczęśliwie żył, kiedym ja konsulem był”.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów