Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Próżny Cyceron

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron - homo novus

Cyceron po dziś dzień jawi się nam jako wzór idealnego polityka, prawnika i mówcy, stojącego w obronie ojczyzny oraz swoich klientów. Wykrycie spisku Katyliny pod koniec lat 60. I wieku p.n.e. przyniosło Cyceronowi olbrzymią chwałę i splendor, która doprowadziła go jednak do żałosnej próżności.

Uratowanie Rzymu przed zniszczeniem i krwawą rewolucją spowodowały, że Cyceron otrzymał tytuł pater patriae, czyli „ojca ojczyzny” – jeden z najbardziej zaszczytnych tytułów jakie można było otrzymać w antycznym Rzymie. Lud i elita rzymska uznały go za wybawiciela i bohatera ojczyzny. Cała ta gloryfikacja dowiodła jednak, że Cyceron nie był do końca tak wspaniały jak się nam to wydawało.

Wiemy m.in., że Cyceron próbował nakłonić jednego z zaprzyjaźnionych historyków – Lucjusza Lukcejusza – do opisania wydarzeń ze sprzysiężenia Katyliny i ukazanie Cycerona w korzystnym świetle. Dowód na to podaje nam sam Cyceron w jednym ze swoich listów, gdzie pisze: „Pałam niewiarygodnym, lecz, jak sądzę nie nagannym pragnieniem aby imię moje zajaśniało i wsławiło się dzięki twej twórczości pisarskiej”. Co więcej, Cyceron chciał także, aby pewien grecki poeta, w zamian za reprezentowanie jego osoby w sądach, napisał pochwalną epopeję na jego cześć.

Warto odnotować, że tę czystą próżność Cycerona wyśmiewali już starożytni. Podobno wielki mówca, jeszcze długo po śmierci Katyliny, przechwalał się i podkreślał swoje zasługi dla dobra ojczyzny. Do naszych czasów przetrwał fragment poematu, który Cyceron napisał dla uczczenia swojego konsulatu. Nie przetrwał on w całości, jednak dzięki wielu kopiom, część tekstu jest znana, m.in. O fortunatam natam me consule Romam, czyli „O, jak Rzym szczęśliwie żył, kiedym ja konsulem był”.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów