Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja Villa Jovis

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja Villa Jovis
Rekonstrukcja Villa Jovis

Rekonstrukcja Villa Jovis, rezydencji w której koniec swojego panowania spędził cesarz Tyberiusz (14-37 n.e.). Willa zbudowana została na wyspie Capri, u zachodnich wybrzeży Italii.

Willa znajdowała się na północno-wschodnim szczycie skalistej góry tzw. Monte Tiberio i była jedną z dwunastu rezydencji cesarza na wyspie. Z pewnością była to najbardziej luksusowa i najczęściej użytkowana budowla przez cesarza.

Willa Jovis w swoim północnym skrzydle posiadała kwatery mieszkalne, kiedy na zachodzie umiejscowiono swego rodzaju taras widokowy (ambulatio), z którego rozpościerał się oszałamiający widok na Anacapri. Na wschodzie znajdowały się pomieszczenia cesarza, w tym sala tronowa. Na południu znajdowały się prywatne termy.

Z racji na fakt, że willa znajdowała się z dala od źródeł wody, niezwykle istotnym celem było gromadzenie deszczówki. W tym celu pod budynkiem znajdowały się cztery olbrzymie cysterny, które nie dość, że zapewniały wodę mieszkańcom, ale i dostarczały wodę do fontann czy łaźni.

Decyzja Tyberiusza o wycofaniu się z Rzymu i zamieszkaniu na wyspie podyktowana była obawą o swoje życie i chęć zaznania spokoju, z dala od meandrów polityki rzymskiej. Swetoniusz w swojej biografii Tyberiusza przekazuje nam wiele opisów o rozpustnych ucztach i zachowaniach cesarza na wyspie, do których jednak należy podchodzić z ostrożnością.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów