Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ród Juliuszów wywodził się od samej Wenus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli

Mówi się, że rzymska mitologia jest kalką z greckich i etruskich wierzeń. W wielu przypadkach jest to prawda, aczkolwiek są ciekawe wyjątki.

Wenus zaczęła być utożsamiana z Afrodytą dopiero w II w. p.n.e. Wcześniej była boginią wiosny i wegetacji. Przypomina więc boginię-matkę jaką czciły barbarzyńskie ludy rolnicze. Jednak dla Rzymian miała jeszcze głębszy symbol. Wenus bowiem zrodziła Eneasza uważanego za jednego z protoplastów ludu rzymskiego. Była więc matką, od której mieszkańcy Wiecznego Miasta wywodzili swoje pochodzenie.

Wykorzystał to Juliusz Cezar, który w publicznych mowach deklarował, że w prostej linii pochodzi od samej Wenus. To kolejny przejaw jego propagandy, gdyż takie pochodzenie jakby z góry tłumaczyły jego dążenia do władzy, gdyż z powodu pochodzenia władza należeć mu się miała naturalnie.

Autor: Kacper Wawrzyniak
Źródła wykorzystane
  • Adam Franczak, Oblicza Wenus, Kraków 2013

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów