Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ród Juliuszów wywodził się od samej Wenus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli

Mówi się, że rzymska mitologia jest kalką z greckich i etruskich wierzeń. W wielu przypadkach jest to prawda, aczkolwiek są ciekawe wyjątki.

Wenus zaczęła być utożsamiana z Afrodytą dopiero w II w. p.n.e. Wcześniej była boginią wiosny i wegetacji. Przypomina więc boginię-matkę jaką czciły barbarzyńskie ludy rolnicze. Jednak dla Rzymian miała jeszcze głębszy symbol. Wenus bowiem zrodziła Eneasza uważanego za jednego z protoplastów ludu rzymskiego. Była więc matką, od której mieszkańcy Wiecznego Miasta wywodzili swoje pochodzenie.

Wykorzystał to Juliusz Cezar, który w publicznych mowach deklarował, że w prostej linii pochodzi od samej Wenus. To kolejny przejaw jego propagandy, gdyż takie pochodzenie jakby z góry tłumaczyły jego dążenia do władzy, gdyż z powodu pochodzenia władza należeć mu się miała naturalnie.

Autor: Kacper Wawrzyniak
Źródła wykorzystane
  • Adam Franczak, Oblicza Wenus, Kraków 2013

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów