Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rozrywki greckie w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Waza grecka z około roku 520 p.n.e.
Waza grecka z około roku 520 p.n.e. Obiekt znajduje się w Muzeum Brytyjskim.

Autorzy rzymscy notują, iż rozrywki greckie zaczęły pojawiać się w Rzymie dopiero w 186 r p.n.e. kiedy to arystokrata Marek Fulwiusz sprowadził greckich atletów, którzy nago prezentowali m.in. pięściarstwo, zapasy oraz rozpowszechniony w Grecji pięciobój.

W ślady Fulwiusza poszedł Lucjusz Anicjusz. Po zwycięstwie nad Ilirami ściągnął do Rzymu artystów i pięściarzy z Grecji, dla których przygotowano w cyrku specjalna scenę. Opisujący to wydarzenie poważny historyk grecki Polibiusz podaje, że oczekiwania widzów całkowicie rozminęły się z charakterem pokazów, zaś popisy muzykantów przerodziły się w bezładną bijatykę, do której dołączyli zawodowi pięściarze. Wydarzenie to dało argument krytykom kultury greckiej do wzmocnienia sprzeciwu wobec przejmowania wszelakich przejawów „greckości”.

Autor: Adam Zawojak
Źródła wykorzystane
  • Dariusz Słapek, Sport i widowiska w świecie antycznym: kompendium, Warszawa 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów