Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rozrywki greckie w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Waza grecka z około roku 520 p.n.e.
Waza grecka z około roku 520 p.n.e. Obiekt znajduje się w Muzeum Brytyjskim.

Autorzy rzymscy notują, iż rozrywki greckie zaczęły pojawiać się w Rzymie dopiero w 186 r p.n.e. kiedy to arystokrata Marek Fulwiusz sprowadził greckich atletów, którzy nago prezentowali m.in. pięściarstwo, zapasy oraz rozpowszechniony w Grecji pięciobój.

W ślady Fulwiusza poszedł Lucjusz Anicjusz. Po zwycięstwie nad Ilirami ściągnął do Rzymu artystów i pięściarzy z Grecji, dla których przygotowano w cyrku specjalna scenę. Opisujący to wydarzenie poważny historyk grecki Polibiusz podaje, że oczekiwania widzów całkowicie rozminęły się z charakterem pokazów, zaś popisy muzykantów przerodziły się w bezładną bijatykę, do której dołączyli zawodowi pięściarze. Wydarzenie to dało argument krytykom kultury greckiej do wzmocnienia sprzeciwu wobec przejmowania wszelakich przejawów „greckości”.

Autor: Adam Zawojak
Źródła wykorzystane
  • Dariusz Słapek, Sport i widowiska w świecie antycznym: kompendium, Warszawa 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów