Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie naprawiali drogi płynnym żelazem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Droga rzymska w Pompejach
Fragment drogi A pełen jest głębokich kolein; B to obszar po naprawach; sekcja C znowu jest zniszczona

Grupa badaczy: Eric Poehler z University of Massachusetts Amherst, Juliana van Roggen oraz Benjamin Crowther z University of Texas w Austin (USA) doszli do interesujących wniosków, badając drogi w Pompejach.

Drogi rzymskie – pomimo swojego fachowego wykonania – ulegały częstemu zniszczeniu w wyniku użytkowania i oddziaływania pogody. Co ciekawe, wspomniani naukowcy zauważyli, że na ulicach Pompejów dostrzec można liczne kropelki, odpryski i plamy żelaza. Takich przypadków natrafili aż 434 razy.

Powyższe obserwacje jasno sugerują, że ubytki, koleiny oraz dziury w drogach (które były nie tylko niebezpieczne, ale i niekomfortowe dla podróżnych) były właśnie zalewane roztopionym żelazem, aby ulice mogły być bezproblemowo użytkowane. Co ciekawe, znaleziono nawet ślady ceramiki, która posłużyła jako uzupełnienie dróg.

Zdjęcie A pokazuje kroplę żelaza; B rozprysk; C i D plamę.

Na koniec warto nadmienić, że prace konserwacyjne dróg w Pompejach były zapewne wykonywane przez niewolników, należących do władz miasta.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów