Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie naprawiali drogi płynnym żelazem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragment drogi A pełen jest głębokich kolein; B to obszar po naprawach; sekcja C znowu jest zniszczona
Fragment drogi A pełen jest głębokich kolein; B to obszar po naprawach; sekcja C znowu jest zniszczona

Grupa badaczy: Eric Poehler z University of Massachusetts Amherst, Juliana van Roggen oraz Benjamin Crowther z University of Texas w Austin (USA) doszli do interesujących wniosków, badając drogi w Pompejach.

Drogi rzymskie – pomimo swojego fachowego wykonania – ulegały częstemu zniszczeniu w wyniku użytkowania i oddziaływania pogody. Co ciekawe, wspomniani naukowcy zauważyli, że na ulicach Pompejów dostrzec można liczne kropelki, odpryski i plamy żelaza. Takich przypadków natrafili aż 434 razy.

Powyższe obserwacje jasno sugerują, że ubytki, koleiny oraz dziury w drogach (które były nie tylko niebezpieczne, ale i niekomfortowe dla podróżnych) były właśnie zalewane roztopionym żelazem, aby ulice mogły być bezproblemowo użytkowane. Co ciekawe, znaleziono nawet ślady ceramiki, która posłużyła jako uzupełnienie dróg.

Zdjęcie A pokazuje kroplę żelaza; B rozprysk; C i D plamę.

Na koniec warto nadmienić, że prace konserwacyjne dróg w Pompejach były zapewne wykonywane przez niewolników, należących do władz miasta.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów