Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska rzeźba pijanej kobiety

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska rzeźba pijanej kobiety
Rzymska rzeźba pijanej kobiety

Jedna z dwóch zachowanych kopii rzymskich rzeźby hellenistycznej ukazującej pijaną kobietę. Oryginał zapewne także był wykonany z marmuru.

Greckie dzieło sztuki zaginęło dawno temu, a datowane było zapewne na późny III wiek p.n.e. Jedyne zachowane kopie znajdują się w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie (na zdjęciu, datowana na II wiek n.e.) oraz w Gliptotece monachijskiej w Niemczech (datowana na I wiek n.e.).

Naukowcy podejrzewają, że rzeźba powstała jako obiekt wotywny na cześć boga Dionizosa, którego symbolami był dzban wina oraz bluszcz.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów