Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska rzeźba pijanej kobiety

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska rzeźba pijanej kobiety
Rzymska rzeźba pijanej kobiety

Jedna z dwóch zachowanych kopii rzymskich rzeźby hellenistycznej ukazującej pijaną kobietę. Oryginał zapewne także był wykonany z marmuru.

Greckie dzieło sztuki zaginęło dawno temu, a datowane było zapewne na późny III wiek p.n.e. Jedyne zachowane kopie znajdują się w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie (na zdjęciu, datowana na II wiek n.e.) oraz w Gliptotece monachijskiej w Niemczech (datowana na I wiek n.e.).

Naukowcy podejrzewają, że rzeźba powstała jako obiekt wotywny na cześć boga Dionizosa, którego symbolami był dzban wina oraz bluszcz.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów