Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski przenośny zegar słoneczny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski przenośny zegar słoneczny
Rzymski przenośny zegar słoneczny

Rzymski przenośny zegar słoneczny. Artefakt znajduje się w pudełku z brązu, na wieczku którego umieszczono medalion przedstawiający cesarza Antoninusa Piusa (panował w latach 138-161 n.e.).

Wewnątrz pudełka znajdują się 4 tarcze ze schematami – z przodu i z tyłu – które dostosowywały tarczę do użytku na różnych szerokościach geograficznych. Światło wpadało przez szczelinę w bocznej ściance, a cień wskaźnika pokazywał czas na skali.

Obiekt znajduje się w KHM-Museumsverband w Wiedniu (Austria).

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów