Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskim domem rządził mężczyzna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Centurion na czele oddziału
Centurion na czele oddziału

Rzymskim domem rządził mężczyzna, jednak często powierzał małżonce jakieś obowiązki, na przykład opiekę nad skarbcem czy zarządzanie niewolnikami. Tradycyjnie uważano, że jedyną pracą, jaką może zajmować się wolna kobieta, jest przędzenie wełny. 

Jednak nie wszystkie Rzymianki mogły pozwolić sobie na siedzenie w domu. Niektóre pracowały jako akuszerki albo fryzjerki, wiele pomagało w rodzinnych sklepach albo gospodarstwach. Z rzadka kobiety pracowały jako akrobatki lub tancerki, ale te zawody nie cieszyły się szacunkiem.

Rzymskie kobiety nie miały prawa prowadzić życia politycznego ani pełnić urzędów. Wiele jednak wysoko urodzonych kobiet było dobrze wykształconych, a niektóre z nich żyły z pisarstwa. Wraz z nastaniem cesarstwa kobiety zaczęły odgrywać większa rolę. Mowa tutaj zwłaszcza o cesarzowych realizujących swoje polityczne cele. Nie można jednak też zapominać o czasach późnej republiki, kiedy to żony polityków wpływały na swoich mężów, a tym samym politykę kraju.

Dobrym przykładem jest Terencja – małżonka Cycerona, z którą przeżył on na ogół zgodnie trzydzieści dwa lata i która zawsze była jego podporą. Terencja była ambitną i samodzielną kobietą, która niejednokrotnie wpływała na decyzje męża i senatu.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Miłość i polityka. Kobiety świata antycznego, Warszawa 1997

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów