Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Seks w świecie antycznych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Seks w antycznym Rzymie
Seks w antycznym Rzymie

Według prawa rzymskiego małżeństwo mogło być zawarte, kiedy mężczyzna skończył 14 rok życia, a kobieta 12. Niektórzy greccy autorzy szydzili sobie z tej cezury, twierdząc że wczesne zamążpójście jest jedyną gwarancją cnoty panny młodej. Ponadto według prawa rzymskiego mąż nie był zobligowany przestrzegać wierności małżeńskiej.

Nie wolno mu było współżyć z innymi wolno urodzonymi obywatelkami Rzymu. Zakaz nie obejmował jednak niewolnic czy kurtyzan, z którymi nierzadko Rzymianie się wiązali w stałe relacje. Tak na przykład Scypion Afrykański Starszy – pogromca Hannibala – miał poza żoną kochankę-niewolnicę. Co ciekawe relacja żony z konkubiną była dobra i nie było żadnych kłótni.

Zupełnie w innej sytuacji znajdowała się kobieta rzymska, która musiała być absolutnie wierna swojemu mężowi. Według Katona Starszego przyłapaną na cudzołóstwie żonę należy wręcz zabić. Ponadto według rzymskiej kultury kobieta nie będąca w związku, tzn. będąca panną lub wdową, nie powinna utrzymywać związków seksualnych. Według Rzymian takie zachowanie uniemożliwiało kobiecie pełnić rolę wzorowej żony i matki. Świetnym przykładem takiej sytuacji była historia Lukrecji, która została zgwałcona przez syna króla Tarkwiniusza Pysznego – Sekstusa. Zhańbiona, nie mogła już pełnić roli prawdziwej pani domu. O czynie tym powiadomiła swojego męża, kazała mu poprzysiąc zemstę, a następnie popełniła samobójstwo. Według legendy jej krzywda miała stać się bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania pod wodzą Lucjusza Juniusza Brutusa, które doprowadziło w 509 p.n.e. do obalenia monarchii i powołania republiki.

Co warte zaznaczenia wymogi formalne zakazywały kobiecie utrzymywać relacji seksualnych z innymi partnerami; jednak bardzo często uprawiały one miłość ze swoją służbą. Oczywiście należało takie kwestie zachowywać w jak największej tajemnicy. Naturalnym było, że nie da się uniknąć w społeczeństwie zdrady, dlatego też występowało nieoficjalne przyzwolenie na takie akty. Oczywiście przy zachowaniu wspomnianej aury sekretu.

Kochankowie także nie mieli łatwego życia. Przyłapana kobieta najczęściej kończyła życie w męczarniach, kiedy mężczyznę kastrowano lub po prostu zabijano. Publiusz Meniusz polecił zabić swojego wyzwoleńca za to, że ten pocałował jego córkę w trakcie nauki. Innym razem z kolei, pewien obywatel przyłapawszy swoją żonę z kochankiem, zmusił ich do spędzenia wspólnie nocy. W jej czasie wielokrotnie na oczach niewiernej małżonki zgwałcił rywala, wybatożył i dopiero potem puścił wolno. Obywatel rzymski będąc osobą bierną w czasie stosunku homoseksualnego stawał się automatycznie winnym pogwałcenia prawa rzymskiego i skazywany był na śmierć. W tym konkretnym przypadku chodziło o jawną zemstę zhańbionego męża, co też normy rzymskie przewidywały. De facto skrytego kochanka spotkała kara gorsza od śmierci – według zwyczaju nie mógł pełnić już roli męża i ojca, a tym samym nie należał do społeczności.

Malowidło z Pompejów.
Autor: get directly down | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 2.0.

Od II wieku p.n.e. prawo w zakresie zdrady uległo liberalizacji. Na ogół zdradzony Rzymianin występował o rozwód i zachowywał posag żony. Z czasem publiczne załatwianie takich spraw stało się „niesmaczne” i wszelkie pogłoski o zdradzie starano się tuszować.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Miłość i polityka. Kobiety świata antycznego, Warszawa 1997

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów