Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Senatorowie w Egipcie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Rzymianina z Egiptu
Portret Rzymianina z Egiptu. | NY CARLSBERG GLYPTOTEK

Oktawian August nałożył na członków stanu senatorskiego oraz wyższych rangą ekwitów (equites inlustres) zakaz wjazdu do prowincji Egipt bez uzyskania jego wyraźnej zgody oraz ustanowił prefektem Egiptu ekwitę, a nie senatora (jak było przyjęte w pozostałych prowincjach).

Historycy spierają się, co dokładnie popchnęło go do tej decyzji, ale istnieją przynajmniej dwa powody. Po pierwsze, gdyby jakiś senator przejął kontrolę nad Egiptem, mógłby szantażować cesarza, a nawet wywołać w Italii głód – Egipt jako ‘spichlerz’ Rzymu był głównym dostawcą ziarna dla całego imperium.

Po drugie, ze względu na egipskie zwyczaje i tradycję traktowania władcy jak boga, cesarz mógł chcieć zapobiec konfliktowi z senatorami. Gdyby senatorowie zorientowali się na własne oczy, jak Egipcjanie wielbią cesarza-faraona, mogliby uznać to za zbyt daleko idące odstępstwo od fasady jaką był oficjalny status cesarza jako wykonawcy woli senatu. Taka sytuacja groziła buntem senatorów i być może cesarz wolał zapobiec jej z powodu obaw o własną władzę.

Autor: Jakub Ernt
Źródła wykorzystane
  • Alan B. Lloyd, A Companion to Ancient Egypt
  • Carl F. Petry, The Cambridge History of Egypt

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów