Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Senatorowie w Egipcie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Rzymianina z Egiptu
Portret Rzymianina z Egiptu. | NY CARLSBERG GLYPTOTEK

Oktawian August nałożył na członków stanu senatorskiego oraz wyższych rangą ekwitów (equites inlustres) zakaz wjazdu do prowincji Egipt bez uzyskania jego wyraźnej zgody oraz ustanowił prefektem Egiptu ekwitę, a nie senatora (jak było przyjęte w pozostałych prowincjach).

Historycy spierają się, co dokładnie popchnęło go do tej decyzji, ale istnieją przynajmniej dwa powody. Po pierwsze, gdyby jakiś senator przejął kontrolę nad Egiptem, mógłby szantażować cesarza, a nawet wywołać w Italii głód – Egipt jako ‘spichlerz’ Rzymu był głównym dostawcą ziarna dla całego imperium.

Po drugie, ze względu na egipskie zwyczaje i tradycję traktowania władcy jak boga, cesarz mógł chcieć zapobiec konfliktowi z senatorami. Gdyby senatorowie zorientowali się na własne oczy, jak Egipcjanie wielbią cesarza-faraona, mogliby uznać to za zbyt daleko idące odstępstwo od fasady jaką był oficjalny status cesarza jako wykonawcy woli senatu. Taka sytuacja groziła buntem senatorów i być może cesarz wolał zapobiec jej z powodu obaw o własną władzę.

Autor: Jakub Ernt
Źródła wykorzystane
  • Alan B. Lloyd, A Companion to Ancient Egypt
  • Carl F. Petry, The Cambridge History of Egypt

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów