Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skała Tarpejska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skała tarpejska
Skała tarpejska

Skała Tarpejska (saxum Tarpeium, mons Tarpeius, arx Tarpeia), to zbocze wzgórza kapitolińskiego  nazwane od imienia westalki Tarpei, która zdradziła Rzym za obietnice złotych bransolet/ naramienników noszonych przez Sabinów. Sabinowie po zdobyciu miasta zarzucili ją swymi tarczami powodując jej śmierć i pochowali na wzgórzu. Na pamiątkę tego makabrycznego czynu zbocze wzgórza nosi nazwę Skały Tarpejskiej.

Ponadto od tamtego czasu, jako, że miejsce stało się symbolem zdrady, zrzucano stamtąd słynnych zdrajców. Jak nakazywało  Prawo XII Tablic w tablicy VIII i ustępie 23, osoba, której udowodni się winę składania fałszywego świadectwa, miała zostać strącona ze skały. Taka śmierć niosła za sobą stygmat hańby.

Warto dodać, że powiedzenie Arx tarpeia Capitoli Proxima – „Skała Tarpejska blisko Kapitolu leży”  tłumaczyć należy na nieuchronność kary za popełniony czyn.

Źródła wykorzystane
  • Marcus Terentius Varro, De Lingua Latina
  • Plutarch, Żywoty
  • Liwiusz, Ab Urbe Condita
  • M. Grant, Roman Myths, "Leges Duodecim Tabularum"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów