Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Soranus – wybitny wojownik Batawów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Epitafium Soranusa
Epitafium Soranusa | Zdjęcie: Gerard Geldenhouwer, 'Historia Batavica', 1530 - Bijzondere Collecties, Amsterdam

Do naszych czasów zachowało się wyjątkowe epitafium z nagrobka niejakiego Soranusa – batawskiego (germańskie plemię) żołnierza służącego w rzymskiej armii za panowania cesarza Hadriana (117-138 n.e.). Nie mamy pewności czy napis powstał na prośbę zmarłego czy może samego cesarza, w zamian za jego zasługi.

Mężczyzna był prawdopodobnie członkiem cesarskiej konnej gwardii przybocznej zwanej equites singulares Augusti i jak możemy przeczytać odznaczał się wielkimi umiejętnościami. Taki opis jest rzadko spotykany w inskrypcjach nagrobnych rzymskich żołnierzy, na których zwykle poznać możemy karierę wojskową.

To ja niegdyś byłem wszędzie nad rzekami Panonii znany: pierwszy z tysiąca walecznych Batawów przepłynąłem rozlany Dunaj w pełnym rynsztunku, na oczach Hadriana, który o czynie moim wydał sąd. Chwytałem ręką strzały z łuku w locie bądź łamałem je swoją strzałą, gdy pruły powietrze. Żaden Rzymianin, żaden barbarzyńca nie rzucał dalej oszczepem niż ja, żaden Part celniej nie trafiał w tarczę.
Tu spocząłem, tym kamieniem pamięć o czynach moich uwieczniono. Może ktoś podąży w moje ślady – ja sam sobie świeciłem przykładem, bo tych czynów dokonałem pierwszy.

Źródła wykorzystane
  • Damian Nitecki, Soran - żołnierz batawski armii rzymskiej z czasów pierwszych Antoninów, "Miles Romanus", 1, 2020, s. 3-11.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów