Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Soranus – wybitny wojownik Batawów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Epitafium Soranusa
Epitafium Soranusa | Zdjęcie: Gerard Geldenhouwer, 'Historia Batavica', 1530 - Bijzondere Collecties, Amsterdam

Do naszych czasów zachowało się wyjątkowe epitafium z nagrobka niejakiego Soranusa – batawskiego (germańskie plemię) żołnierza służącego w rzymskiej armii za panowania cesarza Hadriana (117-138 n.e.). Nie mamy pewności czy napis powstał na prośbę zmarłego czy może samego cesarza, w zamian za jego zasługi.

Mężczyzna był prawdopodobnie członkiem cesarskiej konnej gwardii przybocznej zwanej equites singulares Augusti i jak możemy przeczytać odznaczał się wielkimi umiejętnościami. Taki opis jest rzadko spotykany w inskrypcjach nagrobnych rzymskich żołnierzy, na których zwykle poznać możemy karierę wojskową.

To ja niegdyś byłem wszędzie nad rzekami Panonii znany: pierwszy z tysiąca walecznych Batawów przepłynąłem rozlany Dunaj w pełnym rynsztunku, na oczach Hadriana, który o czynie moim wydał sąd. Chwytałem ręką strzały z łuku w locie bądź łamałem je swoją strzałą, gdy pruły powietrze. Żaden Rzymianin, żaden barbarzyńca nie rzucał dalej oszczepem niż ja, żaden Part celniej nie trafiał w tarczę.
Tu spocząłem, tym kamieniem pamięć o czynach moich uwieczniono. Może ktoś podąży w moje ślady – ja sam sobie świeciłem przykładem, bo tych czynów dokonałem pierwszy.

Źródła wykorzystane
  • Damian Nitecki, Soran - żołnierz batawski armii rzymskiej z czasów pierwszych Antoninów, "Miles Romanus", 1, 2020, s. 3-11.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów