Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Stabilne czasy dynastii Antoninów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Stabilne czasy dynastii Antoninów
Stabilne czasy dynastii Antoninów

Czas panowania dynastii Antoninów (m.in. Trajan, Hadrian, Antoninus Pius oraz Marek Aureliusz) to okres świetności Imperium Romanum, które przeżywało prosperity, społeczeństwo czuło się bezpiecznie, a legiony rzymskie dominowały na wszystkich granicach Cesarstwa. Rzymianie i ludy żyjące w granicach Imperium doceniali czasy w jakich przyszło im żyć.

W II wieku n.e., głównie za sprawą greckiego filozofa Diona Chryzostoma i namiestnika Bitynii Pliniusza Młodszego, zaczął się rozpowszechniać ideał władcy sprawiedliwego, a który reprezentowali zwłaszcza Trajan, Antoninus Pius czy Marek Aureliusz. Taki cesarz był wybrany przez senat jako primus inter pares („pierwszy wśród równych sobie”), dbał o bogactwo patrycjuszy i opiekował się plebejuszami. Wykazywał się także sprawiedliwością w swoich rządach.

Grecki retor Arystydes z kolei wyraził pochwałę dla Imperium Rzymskiego w swoim traktacie „Pochwała Rzymu”. Autor podkreśla, że to Cesarstwo rzymskie jest gwarantem pokoju (Pax Romana), bezpieczeństwa i stabilności. To głównie za sprawą Rzymu zlikwidowane zostały ciągłe wojny i waśni pomiędzy różnymi ludami. Rzym wchłonął je w swoje granice i otoczył opiekuńczymi skrzydłami, umożliwiając zapoznanie się cywilizacją. Ponadto barbarzyńcy mogą prowadzić handel w granicach jednego kraju, nie obawiając się o swój los i dobytek.

Źródła wykorzystane
  • Żuławski Stanisław, Pax Christiana. Od apokaliptycznych nadziei do sojuszu z Rzymem. Polityczna ewolucja chrześcijaństwa, Kraków 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów