Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Starożytne termy rzymskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fiodor Bronnikow, W rzymskich łaźniach
Fiodor Bronnikow, W rzymskich łaźniach

Współcześnie pobyt w termach kojarzy nam się przede wszystkim z odnową biologiczną i na tym w zasadzie koniec. A jak było w starożytności?

Starożytne termy rzymskie były nie tylko miejscem w którym można było zadbać o swoją higienę osobistą, tężyznę fizyczną i zaznać błogiego relaksu. Lecz także a może przede wszystkim ośrodkiem rozwoju życia społecznego, kulturalnego i politycznego. W termach można było w bibliotecznym zaciszu zgłębiać dzieła naukowe i literackie ówczesnych twórców – termy Karakalli miały do zaoferowania dwie sale biblioteczne.

Codziennością były tam również dyskusje na tematy polityczne i literackie, popisy recytatorskie i muzyczne. Dla ówczesnych poetów i muzyków był to sposób na autopromocję. Pobyt w termach był również okazją do wymiany najświeższych plotek dotyczących zwłaszcza aktualnej sytuacji politycznej i często okazją do ubicia intratnego interesu.

Natomiast starożytne Rzymianki w termach miały okazję zapoznać się z najnowszymi trendami ówczesnej mody. To wszystko pokazuje jak wiele pozytywnych wzorców kulturowych możemy czerpać z tamtego okresu.

Autor: Zenon Purta
Źródła wykorzystane
  • Witolda Szolgini, Architektura Mini Encyklopedia, 1992
  • Informacje zamieszczone w Internecie

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów