Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Stosunek rzymskich elit do barów, kafejek i jadłodajni

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Thermopolium w Pompejach
Thermopolium – antyczny uliczny bar

Rzymskie elity pogardzały i niepokoiły się tym, czym zajmowała się reszta ludności w czasie wolnym od pracy. Choć Rzymianie wywodzący się z wyższych sfer mieli negatywny stosunek już do widowisk i spektakli, gdzie gromadziło się licznie pospólstwo, to jednak gorsze były i tak bary oraz tanie kafejki i jadłodajnie.

Odmalowywano drastyczne obrazy ludzi, jakich można tam było spotkać. Rzymski poeta satyryczny Juwenalis opisuje na przykład obskurną pijacką melinę w Ostii, której klientami są, jak twierdzi, marynarze, rzezimieszki, złodzieje, zbiegli niewolnicy czy kaci.

Istnieją świadectwa wielokrotnych prób nałożenia podatków lub prawnych ograniczeń na takowe placówki. Cesarz Tyberiusz miał zabronić sprzedaży wypieków; cesarz Klaudiusz podobno zlikwidował „tawerny” i zakazał serwowania gotowanego mięsa oraz ciepłej wody; cesarz Wespazjan zarządził ponoć, że barom nie można sprzedawać żadnej żywności poza grochem i bobem.

Autor: Piotr Pietrych
Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów