Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Straż pożarna” Krassusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marek Krassus
Marek Krassus

Marek Licyniusz Krassus był jednym z najbogatszych Rzymian w historii. Jednym z jego sposobów na wzbogacenie się było zorganizowanie „straż pożarnej”.

Warto nadmienić, że w połowie I wieku p.n.e. w Rzymie nie było żadnych służb zajmujących się gaszeniem pożarów, które wybuchały bardzo często. W dużej mierze drewniana zabudowa i ścisk w mieście powodowały, że wystarczyła mała iskra, by wzniecić pożar, który łatwo się rozprzestrzeniał.

Jak jednak działała „straż pożarna” Krassusa? W chwili, gdy wybuchał pożar Krassus wraz ze swoimi „strażakami” (oddział po 500 niewolników – architektów i budowniczych) zjawiał się na miejscu i wpierw odkupował płonący budynek wraz z ziemią za bardzo niską cenę, a dopiero potem jego ludzie przystępowali do gaszenia pożaru. W ten sposób Krassus stał się właścicielem dużej części rzymskich nieruchomości.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch z Cheronei, Krassus, 2.3–4

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów