Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tajemnicze tabliczki z Viminacium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tajemnicze tabliczki z Viminacium
Tajemnicze tabliczki z Viminacium

Serbscy archeolodzy w XXI wieku natrafili na liczne ciekawe znaleziska w antycznym Viminacium (wschodnia Serbia) – stolicy rzymskiej prowincji Mezja Górna. Do jednych z najciekawszych należą srebrne i złote płytki, z tajemniczymi wygrawerowanymi symbolami.

Tabliczki znajdowały się w grobach, które znajdowały się w nekropolii, w której chowano zarówno wczesnych chrześcijan jak i wyznawców tradycyjnych bóstw rzymskich. Tabliczki należą do grupy znalezisk, których odkryto w różnych częściach Imperium łącznie ponad 1500. Te wydobyte w Viminacium są wyjątkowe, gdyż wykonane są z szlachetnego kruszcu, w przeciwieństwie do innych tabliczek, które wykonane były z ołowiu.

Napisy na tabliczkach w Viminacium posiadają imiona bóstw wschodnich oraz liczne symbole, których znaczenie nie jest jasne i z pewnością nawiązują do astrologii i religii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów