Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tajemnicze tabliczki z Viminacium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tajemnicze tabliczki z Viminacium
Tajemnicze tabliczki z Viminacium

Serbrscy archeolodzy w XXI wieku natrafili na liczne ciekawe znaleziska w antycznym Viminacium (wschodnia Serbia) – stolicy rzymskiej prowincji Mezja Górna. Do jednych z najciekawszych należą srebrne i złote płytki, z tajemniczymi wygrawerowanymi symbolami.

Tabliczki znajdowały się w grobach, które znajdowały się w nekropolii, w której chowano zarówno wczesnych chrześcijan jak i wyznawców tradycyjnych bóstw rzymskich. Tabliczki należą do grupy znalezisk, których odkryto w różnych częściach Imperium łącznie ponad 1500. Te wydobyte w Viminacium są wyjątkowe, gdyż wykonane są z szlachetnego kruszcu, w przeciwieństwie do innych tabliczek, które wykonane były z ołowiu.

Napisy na tabliczkach w Viminacium posiadają imiona bóstw wschodnich oraz liczne symbole, których znaczenie nie jest jasne i z pewnością nawiązują do astrologii i religii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów