Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tereny Polski w czasach Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Miasta rzymskie znajdujące się najbliżej granic Polski
Miasta rzymskie znajdujące się najbliżej granic Polski

Jak ludy, zamieszkujące w czasach antycznych obecne ziemie Polski, opisał Publiusz Korneliusz Tacyt w „O pochodzeniu i kraju Germanów” (De origine et situ Germanorum)?

Waham się, czy do Germanów, czy do Sarmatów zaliczyć ludy Peucynów, Wenetów i Fennów, chociaż Peucynowie – niektórzy zwą ich Bastarnami – przypominają Germanów językiem, kulturą oraz typem siedzib i domostw. Wszyscy są u nich niechlujni, a starszyzna gnuśna. Przez mieszane małżeństwa oszpecili się trochę, upodabniając się do Sarmatów. Wenetowie przejęli od nich wiele zwyczajów: gdzie tylko bowiem między Peucynami i Fennami rozciągają się lasy i góry, wszędzie tam włóczą się za rabunkiem. Trzeba ich jednak zaliczyć raczej do Germanów, jako że i domy budują, i tarcze noszą, i szybko przemieszczają się pieszo. Wszystko to jest odmienne od zwyczajów Sarmatów, żyjących na wozie i koniu. Fennów cechuje niezwykła dzikość i budząca odrazę bieda: nie mają ani oręża, ani koni, ani domowego ogniska.

Publiusz Korneliusz Tacyt, Germania, XLVI

Gwoli wyjaśnienia:

  • Peucynowie (inaczej Bastarnowie) – lud który wędrował przez ziemie polskie i finalnie osiedłił się w III wieku n.e. w obecnej Mołdawii
  • Wenedowie – ludy zamieszkujące okolice współczesnej Polski
  • Fennowie –  Finowie
  • Sarmaci – rozmaite plemiona zamieszkujące tereny współczesnej Ukrainy, Białorusi, Rosji

Należy jednak pamiętać, że współcześni badacze odnoszą się często krytycznie do pobieżnych opisów Tacyta, jakoby utrwalających stereotypy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów