Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tragiczne igrzyska słoni

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Słoń na rzymskiej mozaice
Słoń na rzymskiej mozaice

Słonie były egzotycznymi zwierzętami, które często występowały na arenach rzymskich amfiteatrów i cyrków. Olbrzymie rozmiary oraz niezwykły wygląd powodowały, że rzymski tłum uwielbiał je oglądać.

Po raz pierwszy pojawiły się one w Rzymie w 275 roku p.n.e., po tym jak rzymskie legiony pojmały kilka sztuk w walkach z Pyrrusem; tłum Rzymian miał wówczas szansę zobaczyć je w triumfie.

W 55 roku p.n.e. miały miejsce jedne z największych igrzysk w historii Rzymu, które zorganizował Pompejusz Wielki. Jak przekazuje Plutarch zginęło wówczas 500 lwów, jednak to walki i śmierć słoni wywołała największe emocje wśród widowni. Cyceron, który widział wydarzenia na własne oczy, opisał swojemu przyjacielowi, jak ostatniego dnia na arenie ginęły właśnie słonie. Ponoć tłumy wyrażały smutek i współczucie (misericordia) nad losem „wielkich bestii”, a co niektórzy nawet solidarność (societas).

Pliniusz Starszy w „Historii naturalnej” opisuje ten dzień jeszcze szczegółowiej. Ponoć około 20 słoni zostało zapędzonych w pułapkę na arenie; zwierzęta przeczuwając swój koniec zaczęły rozpaczliwie „błagać” o łaskę, unosząc trąby do nieba oraz wydając straszliwe dźwięki. Tłum był w takim szoku, że zaczął nawet przeklinać Pompejusza.

Źródła wykorzystane
  • Cyceron, ad Familiares,VII.1
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, VIII.7.20
  • Plutarch, Pompejusz, LII.4

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów