Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tragiczne igrzyska słoni

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Słoń na rzymskiej mozaice
Słoń na rzymskiej mozaice

Słonie były egzotycznymi zwierzętami, które często występowały na arenach rzymskich amfiteatrów i cyrków. Olbrzymie rozmiary oraz niezwykły wygląd powodowały, że rzymski tłum uwielbiał je oglądać.

Po raz pierwszy pojawiły się one w Rzymie w 275 roku p.n.e., po tym jak rzymskie legiony pojmały kilka sztuk w walkach z Pyrrusem; tłum Rzymian miał wówczas szansę zobaczyć je w triumfie.

W 55 roku p.n.e. miały miejsce jedne z największych igrzysk w historii Rzymu, które zorganizował Pompejusz Wielki. Jak przekazuje Plutarch zginęło wówczas 500 lwów, jednak to walki i śmierć słoni wywołała największe emocje wśród widowni. Cyceron, który widział wydarzenia na własne oczy, opisał swojemu przyjacielowi, jak ostatniego dnia na arenie ginęły właśnie słonie. Ponoć tłumy wyrażały smutek i współczucie (misericordia) nad losem „wielkich bestii”, a co niektórzy nawet solidarność (societas).

Pliniusz Starszy w „Historii naturalnej” opisuje ten dzień jeszcze szczegółowiej. Ponoć około 20 słoni zostało zapędzonych w pułapkę na arenie; zwierzęta przeczuwając swój koniec zaczęły rozpaczliwie „błagać” o łaskę, unosząc trąby do nieba oraz wydając straszliwe dźwięki. Tłum był w takim szoku, że zaczął nawet przeklinać Pompejusza.

Źródła wykorzystane
  • Cyceron, ad Familiares,VII.1
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, VIII.7.20
  • Plutarch, Pompejusz, LII.4

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów