Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tunica molesta – płonąca tunika

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pochodnie Nerona, Henryk Siemiradzki
Pochodnie Nerona, Henryk Siemiradzki

Tunica molesta była to duża tunika, nasączona smołą, żywicą lub olejem, którą zakładali skazańcy w antycznym Rzymie. Ubrania następnie podpalano. Nieszczęśnik płonął żywcem w ramach egzekucji ad flammas.

Tego typu egzekucja wspomniana była już w prawie XII tablic z V wieku p.n.e. Kara taka przysługiwała zdrajcy lub podpalaczowi. Skazaniec był wpierw wiązany, następnie bity i podpalany (określenia vivicomburium, damnatio ad flammas, vivus uri, crematio).

Egzekucja ta była szczególnie popularna w okresie Cesarstwa, zwłaszcza od II wieku n.e.; podlegali jej niewolnicy lub obywatele „niższej kategorii” (tzw. humiliores). Powodem mogło być podpalenie, dezercja, uprawianie magii lub zdrada. Często ofiarą padali także chrześcijanie. Wspomina o tym chociażby Tacyt, który twierdzi że Neron miał w 64 roku n.e. uczynić z palonych wyznawców Chrystusa, „ludzkie pochodnie” w swoim ogrodzie (Roczniki, XV, 44).

Źródła wykorzystane
  • Donald G. Kyle, Spectacles of Death in Ancient Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów