Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tytus Pullo i przejście do wojsk Pompejusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ray Stevenson jako Tytus Pullo
Ray Stevenson jako Tytus Pullo.

Podczas wojny domowej między Cezarem a Pompejuszem doszło do zaskakującego incydentu. Mianowicie w roku 48 p.n.e.  legion XXIV Victrix Rapax dowodzony przez legata Gajusza Antoniusza (młodszy brat Marka Antoniusza) został odcięty na wyspie i otoczony przez oddziały wierne Pompejuszowi.

Wtedy to Tytus Pullo – wspominany przez Cezara w „O wojnie galijskiej” – namówił do buntu większość legionistów i wraz z nimi przeszedł na stronę Pompejusza.  Później brali udział w bitwie pod Farsalos. Ich dalszy los jest nieznany.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Juliusz Cezar, O Wojnie Domowej
  • Kasjusz Dion, Historia Rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów