Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Upadek Hazdrubala

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Oblężenie Kartaginy w latach 149-146 p.n.e.
Oblężenie Kartaginy w latach 149-146 p.n.e.

Hazdrubal był w okresie III wojny punickiej głównodowodzącym siłami obronnymi miasta – Kartaginy. Gdy wojska Scypiona rozbiły znajdującą się poza miastem armię kartagińską, miasto zostało odcięte od świata zewnętrznego, tym samym wszelki dowóz żywności ustał. Mieszkańcy miasta, oraz nieliczni żołnierze, byli zdani na łaskę Scypiona. Kierujący obroną Hazdrubal poprosił zatem o pokój, lecz Scypion był bezlitosny (bądź też otrzymał wyraźne instrukcje od senatu) i wiosną 146 r. p.n.e. przypuścił szturm na miasto.

W ciągu sześciu dni na ulicach miasta wrzała zacięta walka. Dopiero siódmego dnia udało się Rzymianom zdobyć Byrsę – akropolis Katraginy.

Hazdrubal wraz ze swoją rodziną i zbiegami z armii rzymskiej, schronili się w świątyni Eszmuna (Eskulapa), gotowi ponieść samobójczą śmierć w płomieniach. Jednakże w decydującym momencie wódz kartagiński załamał się. Wybiegł on ze świątyni i na kolanach począł błagać Scypiona o darowanie mu życia. Ujrzawszy to, żona Hazdrubala, z szyderstwem życzyła małżonkowi uratowania życia i popchnęła dzieci w ogień, aby po chwili pójść, a raczej spaść w ich ślady.

Kartagińczycy dzielnie znosili oblężenie, lecz nie mogli się oprzeć potędze i zawziętości Rzymian. Niektórzy historycy są zdania, iż III wojnę punicką ledwie można nazwać wojną, gdyż była to po prostu „egzekucja”. Źródła niestety nie podają, co stało się po tym wydarzeniu z Hazdrubalem, jednakże możemy przypuszczać, iż Scypion „ostro” potraktował zhańbionego wodza, zwłaszcza jeżeli doniesiono mu o dumnym i wyniosłym posunięciu żony Hazdrubala.

Autor: Adam Zawojak
Źródła wykorzystane
  • N. A. Maszkin, Historia Starożytnego Rzymu, Warszawa 1953

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów