Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Volumnia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Volumnia
Volumnia

Przez długi czas kobietom nie wolno było występować w przedstawieniach teatralnych, a role kobiece grali mężczyźni. Jedynym wyjątkiem były grupy mimów, wśród których można było spotkać kobiety. Jedną z najsłynniejszych mimek była niejaka Volumnia, wyzwolenica Publiusa Volumniusa Eutrapelusa, która przybrała imię Cytheris na cześć Afrodyty z Cytheris.

Była ona kochanką Marka Antoniusza, z którym miała jeździć po Rzymie w rydwanie zaprzężonym w lwy, o czym z oburzeniem wspominał Cycero. Następnie związała się również z Markiem Juniuszem Brutusem i innymi. Pisali o niej rzymscy poeci tacy jak Gallus, Horacy, Wergiliusz, Propertius, Owidiusz i Marcjalis. W literaturze występuje, jako Lycoris.

Źródła wykorzystane
  • Alison Keith, Lycoris Galli/Volumnia Cytheris: a Greek Courtesan in Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów