Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Volumnia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Volumnia
Volumnia

Przez długi czas kobietom nie wolno było występować w przedstawieniach teatralnych, a role kobiece grali mężczyźni. Jedynym wyjątkiem były grupy mimów, wśród których można było spotkać kobiety. Jedną z najsłynniejszych mimek była niejaka Volumnia, wyzwolenica Publiusa Volumniusa Eutrapelusa, która przybrała imię Cytheris na cześć Afrodyty z Cytheris.

Była ona kochanką Marka Antoniusza, z którym miała jeździć po Rzymie w rydwanie zaprzężonym w lwy, o czym z oburzeniem wspominał Cycero. Następnie związała się również z Markiem Juniuszem Brutusem i innymi. Pisali o niej rzymscy poeci tacy jak Gallus, Horacy, Wergiliusz, Propertius, Owidiusz i Marcjalis. W literaturze występuje, jako Lycoris.

Źródła wykorzystane
  • Alison Keith, Lycoris Galli/Volumnia Cytheris: a Greek Courtesan in Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów