Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wespazjan cudotwórca

Wespazjan
Wespazjan

Rzymskie źródła opisują historię, jakoby to Wespazjan niedługo po tym jak objął urząd cesarski poproszony został o pomoc przez dwóch mężczyzn: jednego ślepca, drugiego kulawego. Wydarzenie to miało mieć w Aleksandrii pomiędzy 69-70 rokiem n.e. 

Cesarz zdecydował się pomóc. Niewiadomemu splunął w twarz śliną, a kalece stanął na chorej nodze. Ku zaskoczeniu tłumu obaj wyzdrowieli.

O tym wydarzeniu wspominają: Tacyt, Swetoniusz i Kasjusz Dion.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, 65.8
  • Swetoniusz, Wespazjan, 7.2
  • Tacyt, Historiae, 4.81

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów