Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Widowiska w Koloseum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Velarium
Velarium

Amfiteatr Flawiuszów był niesamowitą konstrukcją jak na tamte czasy. Inżynierowie zadbali o każdy detal do tego stopnia, że nawet przewidzieli możliwość rozłożenia specjalnego płóciennego dachu, który był rozpościerany nad trybunami w gorące dni. Określano go terminem velum lub velarium. Publiczność ponadto mogła liczyć na inną formę ochłody.

Jak wspomina Seneka Młodszy, przy specjalnych okazjach nad głowami widzów igrzysk gladiatorów rozpylano dodatkowo orzeźwiającą mgiełkę (sparsio), niosącą niekiedy zapach przyjemnych wonności. Inną wersją sparsio było rozrzucanie darów lub tokenów wśród widzów – określano je mianem missilia. Takie udogodnienia wprowadzano także w Koloseum.

Władcy starali się zadbać o publiczność, która będąc reprezentacją ludu rzymskiego mogła wyrazić uwielbienie dla cesarza w przypadku udanych igrzysk. I tak na przykład cesarz Tytus Flawiusz dla uświetnienia otwarcia Koloseum rozkazał ciskać w stronę publiczności drewnianymi kulkami-losami. Widniały na nich wyryte nazwy różnego rodzaju nagród: jedzenie,  biżuteria czy niewolnicy. Domicjan z kolei obdarowywał publiczność egzotycznymi owocami oraz rzadkimi produktami.

Źródła wykorzystane
  • Roger Dunkle, Gladiators: Violence and Spectacle in Ancient Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów