Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wielcy gladiatorzy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika ukazująca walkę gladiatorów
Fresk ukazujący walkę gladiatorów

Gladiatorzy cieszyli się wielką sławą – niektórych z nich znamy z imienia dzięki rzymskim pisarzom. Marcjalis, rzymski poeta, wspomina w swoim poemacie niejakiego Hermesa, który specjalizował się we władaniu wszystkim rodzajami broni, a jego efektowne walki „sprowadzały” na trybuny amfiteatrów rzesze tłumów.

W innym dziele Marcjalis opisuje niejakiego Carpophorusa, który walczył głównie z dzikimi bestiami. Gladiator zabić miał podobno 20 zwierząt jednego dnia, a w tym lwa, niedźwiedzia, leoparda i nosorożca.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów