Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wierne żony rzymskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski nagrobek małżeństwa
Rzymski nagrobek małżeństwa

Piękna i pełna oddania miłość występowała także w świecie antycznych Rzymian. Do naszych czasów zachowały się dwa przekazy opowiadające o kobietach gotowych oddać swoje życie wraz z wybrankami.

Pierwszy z przekazów tyczy się Arii Starszej i jej męża – senatora Cecyny Petusa. Ten został aresztowany za bunt przeciwko Tyberiuszowi i przewieziony do Rzymu. Żona błagać miała żołnierzy pilnujących męża, by pozwolili jej towarzyszyć ukochanemu. Kiedy ci nie wyrazili zgody, zdecydowała się wynająć łódź i popłynąć za Petusem. Kiedy okazało się, że mąż otrzymał wyrok skazujący, żona postanowiła podzielić jego los. Nie zważając na prośby rodziny udała się do więzienia i tam wbiła sobie sztylet w pierś. Następnie wyrwała go z rany i podała mężowi mówiąc: „Petusie, to nie boli”.

Inna opowieść tyczy się panowania Nerona. Szalony władca skazał swojego nauczyciela i mentora Senekę Młodszego na śmierć, poprzez samobójstwo. Mędrzec nie protestował i zaczął czynić odpowiednie przygotowania. Ku jego zdziwieniu umrzeć z nim zdecydowała się jego młoda żona – Paulina. Oboje otworzyli sobie żyły. Jednak krew ze starego ciała Seneki wyciekała powoli. W związku z tym kazał przeciąć sobie żyły na nogach. Kiedy i to nie pomogło kazał zanieść się do łaźni, gdzie w gorącej parze wyzionął ducha. Neron, na wieść o tym, że żona postanowiła oddać życie wraz z mężem, tak się wzruszył, że kazał żołnierzom uratować dziewczynę.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie, Warszawa 1998

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów