Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zdobycie Falerii według Liwiusza Tytusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tytus Liwiusz
Tytus Liwiusz

W dziele Ab Urbe Condita Tytus Liwiusz opisał wojnę, która toczyła się między Rzymem a Faliskami w roku 394 p.n.e. W tej wojnie miasto Falerii zostało zdobyte w sposób, jak zostało ujęte przez zwyciężonych, że nie może go pozazdrościć ani bóg żaden, ani człowiek.

Działania na terytorium Falisków

Marek Kamillus

Wojna z Faliskami była kontynuacją wojen prowadzonych z Etruskami. Po zdobyciu miasta Weje i ustanowieniu pokoju z miastem Capena, Rzymianie pod dowództwem Marka Furiusza Kamillusa udali się na tereny Falisków. Rabowano i palono okoliczne wioski, zmuszając mieszkańców do wyjścia z warownego miasta. Rozbili oni obóz 1000 kroków od miasta w miejscu trudno dostępnym, ale Kamillus zajął nocą lepiej umiejscowione wzniesienie. Podczas obwarowywania nowego obozu, rzymianie odparli atak Falisków, którzy w panice uciekli wprost do miasta, mijając swój obóz. Cały łup z obozu został przekazany na rzecz państwa, co wywołało rozgoryczenie wśród żołnierzy. Nie zachwiało to jednak morale i przystąpiono do regularnego oblężenia miasta. Zakładano, że będzie ono równie długotrwałe jak oblężenie Wejów.

Zdrada nauczyciela

Panował u Falisków zwyczaj, że jeden człowiek był nauczycielem większej grupy młodzieży. Podczas oblężenia nauczyciel kontynuował ćwiczenia gimnastyczne i naukę w mieście, jak i poza murami miasta. Pewnego dnia, zabrał on swoich podopiecznych i zaprowadził ich prosto do obozu Rzymian. Ogłosił, że oddał zwycięstwo Rzymianom oddając w ich ręce dzieci, których ojcowie sprawują najwyższą władzę w mieście. W odpowiedzi Marek Furiusz Kamillus nazwał go zbrodniarzem, oświadczył że nie jest godne Rzymian zwyciężyć podstępem wymierzonym w niewinne dzieci, tylko męstwem i bronią. Kazał ściągnąć z nauczyciela szaty i związać mu ręce na plecach. Młodzieży dał rózgi, żeby mogły wrócić do miasta pędząc przed sobą zdrajcę.

Na ten widok zbiegli się mieszkańcy Falerii, i na wieść o tym wydarzeniu sławiono sprawiedliwość rzymskiego dowódcy. Wysłano posłów do Kamillusa, a potem do Rzymu aby poddać miasto Faleria. Liwiusz Tytus w taki sposób opisuje słowa posłów wygłoszone w senacie rzymskim:

Senatorowie, wy i wasz wódz odnieśliście nad nami takie zwycięstwo, że nie może go pozazdrościć ani bóg żaden, ani człowiek; poddajemy się więc wam w głębokim przekonaniu, że lepiej żyć będziemy pod waszą władzą niż pod własnym rządem; dla zwycięzcy nie ma nic bardziej zaszczytnego nad takie oświadczenie. Rezultat tej wojny dał ludzkości dwa piękne przykłady:
wy woleliście prawość na wojnie niż niechybne zwycięstwo, my zaś, ujęci tą waszą prawością, sami zaofiarowaliśmy wam zwycięstwo. Jesteśmy w waszej mocy: wyślijcie posłów, którzy odbiorą broń i zakładników oraz obejmą w posiadanie miasto z otwartymi bramami. Ani wy nie pożałujecie swej prawości, ani my nie pożałujemy waszego zwierzchnictwa.

Autor: Jakub Bajkowski
Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Ab Urbe Condita, Księga V, 26-27

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów