Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Proces Jezusa. Historia i teologia

ks. Jan Klinkowski

Proces Jezusa. Historia i teologia

Proces Jezusa z punktu widzenia imperialnego Rzymu mógł wydawać się zaledwie małym epizodem. Jednak wielkie Imperium Rzymskie legło w gruzach, a ?Skazaniec” z Golgoty ciągle wpływa na losy świata. Niniejsza próba odtworzenia procesu Jezusa uwzględnia złożoność ówczesnej sytuacji kulturowo-religijnej na terenie Izraela. Zamknięcie procesu w środowisku żydowskim w hipotetycznych pięciu posiedzeniach Sanhedrynu zmierzało do ukazania, że wystąpienie Jezusa było pod stałą obserwacją prawną. Nie jest zatem najistotniejsze, czy tych posiedzeń było więcej, czy mniej, ale że było ich więcej niż w relacjach synoptyków. Wydaje się, że Piłat, ówczesny przedstawiciel władzy rzymskiej, o toczącym się procesie Jezusa był informowany na bieżąco i ostateczny finał, jaki się rozegrał przed trybunałem rzymskim, był przez niego starannie przygotowany. Wprawdzie odtworzenie kolejności wydarzeń będzie tylko hipotetyczne, to jednak ich przebieg jest na tyle prawdopodobny, że warty jest zaprezentowania, ponieważ wyjaśnia wiele postaw Jezusa i jego sposób nauczania. W tę interpretację zostanie włączona refleksja nad czasem i miejscem wybranym na śmierć Jezusa. Kiedy zaczniemy składać tę mozaikę z małych kamyków wydarzeń historycznych i wydobywać kształty, w myśli teologicznej wyłoni się przed nami obraz znaczenia śmierci Jezusa, będącej ofiarą składaną za grzech świata (J 1, 29), w której dzięki wierze otwiera się przed nami życie wieczne (J 20, 31). Obraz ten jednak można najpełniej zobaczyć z pewnej perspektywy, zresztą jak każdą mozaikę, a tą perspektywą jest nasza wiara. Zatem niniejsza refleksja nad procesem Jezusa nie zamyka się na ustaleniu faktów związanych z procesem, ale na wydobyciu z tych faktów orędzia teologicznego. Jest zachętą do podjęcia trudu medytacji nad ofiarą Jezusa na krzyżu, aby jej owoce były pełniejsze w naszym życiu.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów