Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Religie w świecie antycznym

Adam Izdebski, Rafał Matuszewski, Przemysław Piwowarczyk

Religie w świecie antycznym

Świat człowieka antyku – Sumera, Greka, Żyda – przeniknięty był obecnością i działaniem mocy, które nazwalibyśmy dziś siłami nadprzyrodzonymi. Wszelkie instytucje gospodarcze, społeczne i polityczne stanowiły porządek tworzony i sankcjonowany przez odniesienie do świata boskiego, porządek w tym świecie uczestniczący. W tak pojętym ładzie rozwijała się sztuka i myśl religijna, a u Greków i Rzymian – filozofia. Wniknięcie w mentalność starożytnych; zrekonstruowanie organizacji społeczności, w których żyli; rzetelne odtworzenie i wyjaśnienie wydarzeń politycznych: wszystkich tych celów współczesny uczony nie osiągnie, jeśli zarzuci wysiłek poznawania religijnego uniwersum badanego przez siebie świata. To właśnie przekonanie stanowi źródło powstania niniejszej książki.

Poszczególne teksty w nim zaprezentowane przybliżają wybrane aspekty antycznej rzeczywistości religijnej. Ich autorzy starają się wejrzeć w mechanizmy jej funkcjonowania, zachowując przy tym wszelkie standardy metodologiczne swych dyscyplin. Myślą przewodnią książki, obok badań nad miejscem myślenia religijnego w greckiej filozofii, stał się proces rozwoju religii żydowskiej i chrześcijaństwa, nierozerwalnie spleciony z dynamiką spotkania semickiego uniwersum religijnego z wierzeniami oraz kulturą Greków i Rzymian.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów