Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Coraz więcej tajemnic wokół rzymskiego nagrobka

Rzymski nagrobek
Rzymski nagrobek

Aura tajemniczości poszerza się wokół nagrobka wydobytego niedawno w zachodniej Anglii, w czasie prac budowlanych w Cirencester. Jak twierdzą naukowcy szkielet leżący pod nagrobkiem nie ma żadnego powiązania z kamienną płytą. Nagrobek wykonany został z wapnia i odnaleziony został przed grobem, w którym leżał szkielet. Na płycie widnieje dobrze zachowany napis „D.M. BODICACIA CONIUNX VIXIT ANNO S XXVII”, który w wolnym tłumaczeniu brzmi: „Do świata podziemi, Bodicacia, małżonka, żyła lat 27”. Jak wskazuje inskrypcja w grobie leżeć powinna kobieta, kiedy ciało znalezione w tym miejscu należało do mężczyzny. Co ciekawe sama płyta pochodzi z II wieku n.e., kiedy szkielet datowany jest na IV wiek n.e. Naukowcy twierdzą, że bardzo możliwe, iż pochówek Bodicacii został wykorzystany ponownie dla osoby z późniejszego okresu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów