Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Coraz więcej tajemnic wokół rzymskiego nagrobka

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski nagrobek
Rzymski nagrobek

Aura tajemniczości poszerza się wokół nagrobka wydobytego w 2015 roku w zachodniej Anglii, w czasie prac budowlanych w Cirencester. Jak twierdzą naukowcy szkielet leżący pod nagrobkiem nie ma żadnego powiązania z kamienną płytą. Nagrobek wykonany został z wapnia i odnaleziony został przed grobem, w którym leżał szkielet.

Na płycie widnieje dobrze zachowany napis „D.M. BODICACIA CONIUNX VIXIT ANNO S XXVII”, który w wolnym tłumaczeniu brzmi: „Do świata podziemi, Bodicacia, małżonka, żyła lat 27”. Jak wskazuje inskrypcja w grobie leżeć powinna kobieta, kiedy ciało znalezione w tym miejscu należało do mężczyzny. Co ciekawe sama płyta pochodzi z II wieku n.e., kiedy szkielet datowany jest na IV wiek n.e. Naukowcy twierdzą, że bardzo możliwe, iż pochówek Bodicacii został wykorzystany ponownie dla osoby z późniejszego okresu.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów