Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fragment „rzymskich puzzli” dopasowany

Zabytkowa mapa Rzymu
Zabytkowa mapa Rzymu

Fragment najstarszej na świecie i nierozwiązanej układanki, liczącej 2200 lat mapy Rzymu złożonej z tysięcy marmurowych fragmentów, został w końcu dopasowany.

Nowy fragment mapy noszący inskrypcję kończącą sformułowanie „Circus Flaminius” został ostatecznie dopasowany do dużej części znaleziska odkrytego po raz pierwszy w 1562 roku. Po dziś dzień odnaleziono blisko 1200 innych fragmentów.

Mapa znana jako Forma Urbis Romae,  została wyrzeźbiona w marmurze między 203 a 211 rokiem n.e. w czasie rządów Septymiusza Sewera. Po dziś dzień zachowały się jedynie fragmenty, które przechowywane są w Muzuem Kapitolińskim. Pozostałości po mapie stanowią jedynie 10% całej oryginalnej mapy, która niegdyś stała na murze w Świątyni Pokoju (Templum Pacis).

Mur w dalszym ciągu stoi w budowli niedaleko sześcio-wiecznego kościoła stanowiącego dziś część zespołu bazylikowego św. Kosmy i Damiana. Rząd dziur, w których była zamocowana mapa za pomocą zacisków z brązu, jest wciąż widoczny.

Mapa wykuta została na 150 marmurowych płytach. Jego pierwotna szerokość wynosiła 18 metrów, a wysokość 13 metrów. Wykonano go w skali ok. 1:240 i był wystarczająco dokładny, by ukazywać rzuty poziome niemal każdej świątyni, insuli czy term w centrum Rzymu. Granice planu najwidoczniej określała dostępna powierzchnia marmuru, a nie granice geograficzne czy polityczne, jak zwykle na mapach (planach) współczesnych. Umieszczono na nim nazwy i szczegółowe plany budynków publicznych, ulic oraz domów prywatnych. Twórcy stosowali oznakowania wraz z takimi szczegółami, jak kolumny czy ciągi schodów.

Dotychczas największym problemem jest poskładanie wielkiej mapy Rzymu w całość. Wciąż wiele z fragmentów jest niedopasowanych do całości. Wspomniany fragment odkryto w 2014 roku w Palazzo Maffei Marescotti, budynku należącym do Watykanu. Dzięki powiązaniu go z mapą udało się dołączyć trzy inne fragmenty. W ten sposób naukowcy są w stanie dokładniej odczytać część planu.

Dołączony kawałek mapy odnosi się do 31 płyty, gdzie ukazano ówczesne getto rzymskie, w którym znajdował się Circus Flaminius, powstały w 220 roku p.n.e. Tam też miały miejsce igrzyska plebejskie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów