Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Koloseum odzyskuje dawny blask

Koloseum odzyskuje blask
Koloseum odzyskuje blask | Zdjęcie: Reuters

Symbol Rzymu – Koloseum – po trzech latach prac renowacyjnych, sponsorowanych przez włoską firmę „Tod’s” sprzedającą drogie skórzane buty i inne skórzane produkty, odzyskuje swój dawny blask.

Nie wszyscy jednak są zadowoleni z faktu, że słynny monument będący dobrem publicznym staje się obiektem działań reklamowych firmy.

Budowla przez lata była zaniedbywana. Smog i brud otaczający piękne ściany Koloseum spowodowały, że ikona Rzymu uległa zabrudzeniu i dewastacji. Ostatnie prace renowacyjne przywróciły Koloseum piękny biały kolor. Włoska firma na ten cel przeznaczyła 6, 5 miliona euro.

Przez wieki Koloseum zostało okradzione z wszelkich elementów dekoracyjnych: posągów i metalowych tarcz, które odbijając promienie słoneczne, działały jako świetliste drogowskazy do Koloseum. Wciąż na ścianach Koloseum znajduje się śniedź, która według specjalistów jest nieusuwalna. Jak podkreśla jednak dyrektor Koloseum Rossella Rea, i tak budowla odzyskała swój blask.

Prowadzone przez trzy lata prace renowacyjne przyniosły ciekawe odkrycia. Natrafiono na oznaczenia miejsc i ślady napraw dokonanych w III wieku n.e. na górnych poziomach amfiteatru, po wybuchu pożaru.

Następne w planach są prace nad odbudową podziemnych przejść i korytarzy; a następnie budowa nowej kasy oraz księgarni. Amfiteatr Flawiuszy docelowo ma wyglądać tak jak wyglądał prawie 2000 lat temu. Prace mają kosztować 25 milionów euro.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów