Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mężczyzna z detektorem metalu znalazł monety z czasów rzymskich

Mężczyzna z detektorem metalu znalazł monety z czasów rzymskich
Mężczyzna z detektorem metalu znalazł monety z czasów rzymskich

W małej wiosce Kelshall, znajdującej się pomiędzy Londynem a Cambridge, pewien mężczyzna podczas rekreacyjnego badania ziemi detektorem metali natrafił na wyjątkowy okaz: bardzo dobrze zachowany grób z czasów rzymskich, w którym znaleziono wyjątkowe artefakty – w tym dzbany z brązu, monety, fragmenty mozaik i ćwieki z pary butów. Jedna z monet ukazuje Trajana, kiedy druga służyła zapewne, jako zapłata dla Charona. Znaleziska datowane są na około 200 rok n.e.

Grób (1, 9 x 1, 6 metra) zapewne należał do bogatego mieszkańca. Naukowcy badający teren odnaleźli także pozostałości po pobliskim budynku, zapewne sanktuarium lub świątyni.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów