Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mężczyzna z detektorem metalu znalazł monety z czasów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mężczyzna z detektorem metalu znalazł monety z czasów rzymskich
Mężczyzna z detektorem metalu znalazł monety z czasów rzymskich

W małej wiosce Kelshall, znajdującej się pomiędzy Londynem a Cambridge, w 2015 roku pewien mężczyzna podczas rekreacyjnego badania ziemi detektorem metali natrafił na wyjątkowy okaz: bardzo dobrze zachowany grób z czasów rzymskich, w którym znaleziono wyjątkowe artefakty – w tym dzbany z brązu, monety, fragmenty mozaik i ćwieki z pary butów.

Jedna z monet ukazuje Trajana, kiedy druga służyła zapewne, jako zapłata dla Charona. Znaleziska datowane są na około 200 rok n.e. Grób (1,9 x 1,6 metra) zapewne należał do bogatego mieszkańca. Naukowcy badający teren odnaleźli także pozostałości po pobliskim budynku, zapewne sanktuarium lub świątyni.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów