Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy prowadzą badania nad antycznymi monetami, odkrytymi w Koryncie

Moneta wybita w Antiochii, między 378-383 n.e., kiedy rządził cesarz Walentynian II
Moneta wybita w Antiochii, między 378-383 n.e., kiedy rządził cesarz Walentynian II.

W antycznym mieście Korynt (Grecja) natrafiono na prawdziwy skarb – 119 antycznych monet. Znalezisko znajdowało się w zawalonym domu w porcie. Obecnie naukowcy prowadzą badania i dzielą się swoimi wnioskami.

Naukowcy cały czas zastanawiają się, czemu nikt nie przybył po skarb, po tym jak budynek uległ zawaleniu. Monety znajdowały się zaledwie 30-40 cm pod współczesnym poziomem gruntu. Prawdopodobnie właściciel albo nie mógł, albo nie chciał zabrać swojej własności, gdyż wydobycie skarbu z pewnością nie było ciężkim zadaniem.

Odkryte monety, wykonane z brązu, wydobyto w trakcie wykopalisk w latach 2016-2017. Najwcześniejsza moneta została wybita niedługo po śmierci cesarza Konstantyna I (rządził w latach 306-337 n.e.). Inne monety pochodzą np. z czasów władania cesarza bizantyńskiego Anastazjusza I (panował w latach 491-518 n.e.). Niektóre z artefaktów wciąż wymagają oczyszczenia i konserwacji. Przy znalezisku nie natrafiono na żadne szczątki ludzkie. Zawalony budynek znajdował się obok pozostałości warsztatu, gdyż natrafiono w regionie także na pozostałości żelaznych przedmiotów, nieobrobione żelazo, zwierzęcą kość oraz „wannę” wykonaną z betonu.

W dalszym ciągu trwają badania nad skarbem.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów