Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nieoczekiwany rzymski artefakt w Alcester

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nieoczekiwany rzymski artefakt w Alcester
Nieoczekiwany rzymski artefakt w Alcester

Miska, w której kąpały się ptaki okazała się być liczącym 2000 lat rzymskim naczyniem – mortarium. Takie informacje dochodzą do nas z Alcester w Anglii.

Mieszkaniec miasta Alcester – Ray Taylor – natrafił na gliniane naczynie w swoim ogrodzie parę lat temu. Mężczyzna zdecydował się, że miska posłuży mu za „wannę” dla ptaków. Kiedy jego córka, udała się na rzymską wystawę w „Globe House”, zauważyła że naczynie ojca do złudzenia kształtem przypomina obiekty na wystawie. Następnie zachęciła ojca, by ten pokazał przedmiot specjalistom.

Jak się okazało, wykopana z ziemi miska to mortarium – rzymskie naczynie datowane na II-III wiek n.e. W czasach rzymskich służyła do mielenia ziół, przypraw i innych składników, które następnie dodawano do wyrazistych sosów Rzymian. Przyprawy były zazwyczaj dodawane w dużych ilościach, aby ukryć nieświeżość mięsa.

Szczęśliwy znalazca,  na wieść o ważnym znalezisku, zdecydował się oddać przedmiot „Warwickshire Museum”.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów