Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niezwykłe znalezisko w Anglii z 1992 roku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skarb z Hoxne na ekspozycji. Gablota ukazuje jak wygląda skrzynia ze skarbami
Skarb z Hoxne na ekspozycji. Gablota ukazuje jak wygląda skrzynia ze skarbami

W roku 1992 doszło do niesamowitego odkrycia. Na polu w mieścinie Hoxne, na wschodzie Anglii, rolnik Eric Lawes wydobył z ziemi olbrzymi skarb z czasów rzymskich. Jak się okazało, mężczyzna nie poszukiwał artefaktów historycznych, a jedynie starał się odnaleźć swój zaginiony młot.

Po wydobyciu z ziemi kilku srebrnych łyżek i złotych monet, mężczyzna zadzwonił po policję i stowarzyszenie archeologiczne znajdujące się w okolicy.

Jak się okazało, skarb znajdował się w skrzyni, w której łącznie znaleziono 15234 rzymskich monet, setki srebrnych łyżek i 200 innych złotych obiektów. Znalazca otrzymał 1,75 miliona funtów nagrody od brytyjskiego rządu.

Odnaleziony skarb rzymski w Hoxne jest największym znaleziskiem tego typu w Brytanii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów